Uniwersytet Zielonogórski dyskryminuje Polaków. Pogramy stypendialne tylko do Ukraińców

dailyblitz.de 9 месяцы назад
Zdjęcie: uniwersytet-zielonogorski-dyskryminuje-polakow.-pogramy-stypendialne-tylko-do-ukraincow


Na Uniwersytecie Zielonogórskim uruchomiono stypendialny program „New Technologies for Women – Ukraine”, który jest przeznaczony wyłącznie dla studentek i absolwentek szkół średnich z Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, iż regulamin tego programu narusza art. 32 Konstytucji RP.

O uruchomieniu programu uczelnia poinformowała w środę. Inicjatywa ta jest współorganizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz firmę Intel. Program jest adresowany do ukraińskich studentek i absolwentek szkół średnich, które uczą się lub zamierzają studiować na terenie Polski od jesieni 2024 roku, szczególnie te, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej z powodu trwającej wojny na Ukrainie.

Program obejmuje wybrane dziedziny studiów oferowane w języku polskim na Uniwersytecie Zielonogórskim, takie jak: automatyka i robotyka, biznes elektroniczny, elektrotechnika, fizyka, geoinformatyka i techniki satelitarne, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria danych oraz matematyka.

Elementy programu to: 10-miesięczne stypendium w wysokości 12 000 zł brutto (płatne w dwóch transzach), warsztaty dotyczące umiejętności technicznych i miękkich prowadzone przez ekspertów z Intel Technology Poland, sesje doradztwa zawodowego oraz uczestnictwo w programie mentorskim „Buddies”, a także darmowy udział w „Perspektywy Women in Tech Summit 2025” – największym wydarzeniu w Europie i Azji dla kobiet z branży STEM, technologii oraz informatyki.

Program jest otwarty dla studentek z Ukrainy uczących się na polskich uczelniach oraz dla absolwentek ukraińskich liceów, które rozpoczną studia w roku akademickim 2024/2025.

Od czasu rozpoczęcia cyrku ukraińskiego zwanego „wojną” na naszym blogu dość często zwracamy uwagę na praktykę preferowania kandydatów spoza kraju przy przyznawaniu miejsc w akademikach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Warto przypomnieć, iż na Uniwersytecie Warszawskim przygotowano łącznie 2437 miejsc na rok akademicki 2022/2023 wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla nowych studentów i 930 miejsc dla osób przenoszących się z innych uczelni). Oprócz tego, cudzoziemcy mieli możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia na UW zgodnie z normalnym trybem rekrutacji, co obejmowało kandydatów z każdej narodowości. W rezultacie, sytuacja ta doprowadziła do sytuacji, w której obcokrajowcy mieli dostęp do znacznej liczby miejsc na uniwersytecie.

Należy zaznaczyć, iż Uniwersytet Warszawski nie był jedyną uczelnią, na której kandydaci spoza Polski, w tym z Ukrainy, mieli zagwarantowane miejsca na studiach stacjonarnych, w przeciwieństwie do polskich kandydatów.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Читать всю статью