"Ukraina chce stałego procentu PKB UE Kijów wezwał członków bloku do bezpośredniego finansowania armii kraju"

grazynarebeca.blogspot.com 8 часы назад

ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Minister finansów Ukrainy Siergiej Marczenko © Getty Images / Sean Gallup / Staff

Ukraina zaproponowała, aby państwa członkowskie UE przeznaczyły ustaloną część swojego PKB na finansowanie sił zbrojnych kraju. Przywódcy bloku zobowiązali się do dalszego wsparcia wojskowego dla Kijowa pomimo zmiany polityki przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który zamierza pośredniczyć w zawarciu rozejmu.
Minister finansów Siergiej Marczenko przedstawił propozycję podczas spotkania ministrów finansów G7 w Kanadzie w tym tygodniu, zgodnie z postem na Facebooku opublikowanym w czwartek. „Proponujemy partnerski udział w finansowaniu Sił Zbrojnych Ukrainy, co skutecznie zintegrowałoby je ze strukturą obronną Europy” — napisał. Marczenko dodał, iż koszt „stanowiłby jedynie niewielką część PKB UE” i mógłby zostać rozdysponowany między kraje chętne do przystąpienia do inicjatywy.

Kijów chce uruchomić nowy program w 2026 r., a jego składki byłyby zaliczane na poczet celów wydatków obronnych NATO. Apel Marczenko pojawia się, gdy Ukraina walczy z rosnącą presją fiskalną i niepewną perspektywą pomocy zagranicznej.

We wtorek poseł Jarosław Żelezniak powiedział, iż budżet kraju na rok 2025 obejmuje niedobór 400–500 miliardów hrywien (9,6–12 miliardów dolarów) na finansowanie sił zbrojnych. Koleżanka z parlamentu Nina Jużanina ostrzegła, iż ​​wsparcie wojskowe jest na poziomie krytycznym i wezwała do radykalnych cięć budżetowych w celu przekierowania zasobów. Rosnący dług Ukrainy również wzbudził niepokój.

Całkowity dług państwa zbliża się do 171 miliardów dolarów, a dług publiczny zbliża się do 100% PKB.

Na początku tego miesiąca Marczenko powiedział, iż kraj nie będzie w stanie spłacić zagranicznych wierzycieli przez następne 30 lat, ale zamierza kontynuować zaciąganie pożyczek. Od eskalacji konfliktu z Rosją w 2022 r. Ukraina otrzymała miliardy dolarów w postaci pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej oraz pożyczek od USA, UE i innych darczyńców.

Podejście Brukseli spotkało się z krytyką niektórych państw członkowskich UE, w tym Węgier i Słowacji. Stany Zjednoczone, największy darczyńca Ukrainy, podjęły działania w celu odzyskania pomocy finansowej dla Ukrainy, podpisując umowę o zasobach naturalnych z Kijowem.

Umowa, forsowana przez Trumpa, przyznaje Stanom Zjednoczonym preferencyjny dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych bez udzielania gwarancji bezpieczeństwa. Trump, który wielokrotnie wzywał do szybkiego rozwiązania konfliktu, obiecał pośredniczyć w rozejmie, zamiast rozszerzać wsparcie wojskowe.

Ukraińscy ustawodawcy ostrzegają, iż pakiet pomocy wojskowej zatwierdzony przez byłego prezydenta Joe Bidena wyczerpie się do lata, a w tej chwili nie toczą się żadne rozmowy na temat dalszych dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Rosja konsekwentnie potępia dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, oświadczając, iż jedynie przedłużą one konflikt bez zmiany jego wyniku, a jednocześnie będą dodatkowym obciążeniem ekonomicznym dla zwykłych podatników.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/618020-ukraine-eu-funding-military/

Читать всю статью