Zdjęcie archiwalne: Emerytowany generał porucznik Keith Kellogg.
© Drew Angerer/Getty Images
Prezydent-elekt USA Donald Trump ogłosił, iż emerytowany generał armii Keith Kellogg będzie jego specjalnym wysłannikiem na Ukrainę i Rosję.
Trump ma zostać zaprzysiężony na 47. prezydenta USA 20 stycznia przyszłego roku.
Ogłosił już dziesiątki nazwisk przyszłych urzędników, z których niektórzy muszą zostać najpierw zatwierdzeni przez Senat.
„Był ze mną od samego początku” — napisał Trump na swojej platformie Truth Social w środę, ogłaszając nominację Kellogga.
„Razem zapewnimy pokój poprzez siłę i sprawimy, iż Ameryka i świat znów będą bezpieczne!”
Kellogg pełnił funkcję szefa sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego podczas pierwszej kadencji prezydenckiej Trumpa (2017-2021).
Był głównym asystentem ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a i pełniącym obowiązki doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa po odsunięciu generała Michaela Flynna w lutym 2017 r.
„Nie sądzę, żeby III wojna światowa się zaczęła, ale jesteśmy na skraju przepaści” – powiedział Kellogg w Fox News w zeszłym tygodniu, po tym jak prezydent Joe Biden zezwolił na ataki rakietowe dalekiego zasięgu na Rosję.
Opisał konflikt jako „największą wojnę lądową w Europie od zakończenia II wojny światowej”, w której pojedyncza iskra „może wymknąć się spod kontroli, choćby się nie starając”.
Kellogg nie skrytykował jednak Białego Domu za podjęcie decyzji o rakietach, mówiąc, iż da to Trumpowi „większą dźwignię” do negocjacji w styczniu.
Richard Grenell, były ambasador USA w Niemczech i były pełniący obowiązki dyrektora wywiadu narodowego Trumpa, również był kandydatem na to stanowisko.
Według Reutersa, Kellog i inny były doradca Trumpa, Fred Fleitz, byli współautorami propozycji zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, którą wiceprezydent-elekt JD Vance przedstawił w wywiadzie we wrześniu.
Plan ten zamroziłby konflikt wzdłuż obecnej linii konfrontacji bez uznania suwerenności Rosji nad terytoriami, do których rości sobie prawa Ukraina, jednocześnie odkładając rozważenie członkostwa Kijowa w NATO na późniejszą datę.
Moskwa zostałaby zmuszona do stołu negocjacyjnego przez groźbę zwiększenia przez USA pomocy dla Kijowa, podczas gdy Ukraina otrzymałaby obietnicę większej ilości amerykańskiej broni, jeżeli zgodziłaby się na rozmowy.
Jednak zarówno Rosja, jak i Ukraina odrzuciły plotkowaną propozycję jako nie do przyjęcia.
Kellogg służył w armii amerykańskiej i był szefem sztabu 82. Dywizji Powietrznodesantowej podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej (1990-1991).
Po inwazji USA na Irak w 2003 roku został mianowany szefem operacyjnym władz okupacyjnych w Bagdadzie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608316-trump-kellogg-ukraine-russia/