Tłumy warszawiaków przyjęły zaproszenie na „Ucztę i Biesiadę” zorganizowaną przez SEW z okazji tegorocznej Nocy Muzeów.

studium.uw.edu.pl 4 месяцы назад

Na odwiedzających w Auli Starego BUW, od 19.00 do 01.00 czekało mnóstwo atrakcji pod wspólnym hasłem „Uczty i Biesiady w kulturze Wschodu”.

O walory intelektualne Nocy zadbali wykładowcy Studium – m.in., dr Jarosław Książek, który opowiadał o doświadczeniach kulinarnych, z perspektywy wieloletniej pracy na placówkach dyplomatycznych. Dr David Kolbaia, przy dźwiękach średniowiecznego, gruzińskiego hymnu Shen Khar Venakhi „Shen Xar venaxi” wyjaśnił znaczenie i powagę gruzińskiej supry. O głębokiej symbolice ukrytej w słodkiej lub gorzkiej azerbejdżańskiej herbacie opowiadała dr Shahla Kazimova, która poczęstowała gości własnoręcznie zaparzonym napojem oraz tradycyjną baklavą.

Niebywałą atrakcją był też wjazd dyrektora Jana Malickiego, przez Bramę Główną UW – konno, w kozackim stroju pułkownika wojska zaporoskiego XVII w. Przejazd, który rozpoczął się pod Pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, stanowił prolog wykładu poświęconego kozackim toastom.

Za oprawę artystyczną naszej Biesiady zadbał utalentowany zespół Poniemnie – który tworzą studenci, absolwenci i pracownicy różnych jednostek UW. Członkowie zespołu zaprezentowali tradycyjne pieśni ludowe z terenu Poniemnia, zachęcając do wspólnego śpiewania.

O podniebienia naszych gości zadbał Gagik Grigoryan, znany szerokiej publiczności jako autor bloga kulinarnego Gotuj z Gruzinem. Gagin nie tylko zdradzał tajniki kuchni gruzińskiej, ale również częstował lokalnymi przysmakami min. chaczapuri oraz badridżani.

Długa kolejka chętnych ustawiła się do stoiska sitodruku, na którym wolontariusze zaprzyjaźnionej Fundacji STUS, własnoręcznie przygotowywali okolicznościowe nadruki na bawełnianych torbach.

Materiały informacyjne, krzyżówki, wschodnie słodkości oraz kwas chlebowy czekały na gości na stoisku informacyjnym SEW. (Relacja, fot. DIP SEW UW).

Dziękujemy odwiedzającym i zapraszamy za rok.

NOC MUZEÓW 2024, fot. DIP

Читать всю статью