Święto Dziękczynienia - kiedy wypada i co Amerykanie wtedy świętują?

g.pl 1 неделя назад
Zdjęcie: Drazen Zigic / iStock


Święto Dziękczynienia to narodowe święto Stanów Zjednoczonych, obchodzone w każdy czwarty czwartek listopada. Dlaczego symbolem jest indyk i jak świętowano przed laty? Wyjaśniamy.
Współcześnie w amerykańskim kalendarzu listopad jest Miesiącem Dziedzictwa Indian Ameryki Północnej, ale nie zawsze tak było. Jak wyglądał Dzień Dziękczynienia w przeszłości i dlaczego na tradycyjnej kolacji serwuje się indyka?


REKLAMA


Zobacz wideo Jacek serwuje romantyczną kolację: pierś z kaczki z pieczonymi warzywami


Święto Dziękczynienia USA - historia pewnej kolacji
Tegoroczne Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving) wypada w czwartek 28 listopada, tego dnia Amerykanie zasiądą do uroczystej kolacji z pieczonym indykiem w roli głównej. To nawiązanie do pierwszego świętowania z 1621 roku, kiedy to koloniści z Plymouth z Anglii oraz rdzenni Amerykanie Wampanoagowie wspólnie świętowali zakończenie żniw. Właśnie to wydarzenie uznawane jest za pierwsze Święto Dziękczynienia. Jednak dopiero za sprawą decyzji prezydenta Abrahama Lincolna zyskało ono stałą datę oraz rangę wyjątkowego wydarzenia.
Święto Dziękczynienia obchodzone jest także w Polsce. Zgodnie z tradycją Amerykanie, którzy pracują lub uczą się w naszym kraju, organizują uroczyste kolacje dla swoich nowych przyjaciół. Święto Dziękczynienia jest też obchodzone w amerykańskiej ambasadzie, a dzieci w szkołach na lekcji języka angielskiego przygotowują okolicznościowe ilustracje oraz plakaty.


Dzień Dziękczynienia - czy to kontrowersyjne święto?
Dla wielu Amerykanów z indiańskimi korzeniami Dzień Dziękczynienia niesie negatywne skojarzenia. Uważają oni, iż familijne święto ma za zadanie zatuszować prawdziwą historię ucisku, wyzysku i agresji kolonistów wobec rdzennych mieszkańców Ameryki. Dlatego współcześnie świętowanie nie ogranicza się wyłącznie do biesiady: organizowane są też tematyczne spotkania i wykłady, które mają uświadamiać o niechlubnej i niewygodnej, ale ważnej części historii USA.


Święto Dziękczynienia - dlaczego indyk?
Indyki w okresie wojny secesyjnej były bardzo popularne w Nowej Anglii i stanowiły główne pożywienie żołnierzy. W azteckiej Ameryce indyk był symbolem płodności składanym w ofierze przy tematycznych ceremoniałach. Istnieje wiele teorii, które mówią o tym, iż koloniści zapożyczyli symbolicznego indyka właśnie od Indian.


Wokół indyka narodziła się też interesująca tradycja w Białym Domu. Od 1989 r. na dzień przed Świętem Dziękczynienia w Ogrodzie Różanym prezydent daruje życie wybranemu indykowi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż ten symboliczny ceremoniał wymaga specjalnych przygotowań. Do Białego Domu wysyłane są dwa indyki na wypadek choroby głównego zwierzęcia albo jakiegoś innego zdarzenia. Warto podkreślić, iż obydwa zwierzaki są ułaskawiane. Po Święcie Dziękczynienia indyki z Ogrodu Różanego trafiają na farmę prowadzoną przy Uniwersytecie Virginia i tam w spokoju mogą dożyć starości.
Читать всю статью