Sławomir Mentzen: "Chciałbym, żeby każdy był tak samo traktowany przez państwo, czy jest z Polski, czy jest z Ukrainy" [WIDEO]

wprawo.pl 1 год назад

Sławomir Mentzen chce, by w państwie polskim Ukraińcy byli zrównani w prawach z Polakami. „Chciałbym, żeby każdy był tak samo traktowany przez państwo, czy jest z Polski, czy jest z Ukrainy” – mówi lider Konfederacji. Wcześniej z kolei partia Mentzena nie chciała się przyznać do hasła „To nie nasza wojna” dr. Sykulskiego.

– Grzegorz Braun mówi, iż nie zgadza się na faworyzowanie w Polsce Ukraińców względem Polaków. To jest postulat, z którym się zgadzam. Chciałbym, żeby każdy był tak samo traktowany przez państwo, czy jest z Polski, czy jest z Ukrainy. Uważam to za bardzo liberalny postulat – powiedział Sławomir Mentzen na pytanie odnoszące się do kwestii ukrainizacji Polski. – To jest temat, na który ja się zasadniczo nie wypowiadam, ponieważ go nie czuję, nie czuję się w nim biegły – dodał polityk.

Pan @SlawomirMentzen został zapytany o przykłady ukrainizacji Polski. Jego odpowiedź wiele mówi o ideach stojących za formacją @KONFEDERACJA_. Posłuchajcie sami i nie dajcie się nabrać tym przebierańcom. pic.twitter.com/VVcBSND7DO

— Sebastian Weglarz (@SebastianSlib) April 4, 2023

Pytanie o ukrainizację wraz z odpowiedzią Sławomira Mentzena padło w trakcie debaty „Mentzen vs Chmielowski – czy liberałom potrzebna jest Konfederacja?”, która odbyła się 25 marca.

Przypomnijmy – jak wcześniej wykazał nasz portal, Konfederacja nie chciała się przyznać do hasła Grzegorza Brauna „Stop ukrainizacji Polski”, jak i do tego lansowanego przez dr. Leszka Sykulskiego „To nie nasza wojna”.

Z kolei w debacie przedwyborczej 30 września 2019 roku ówczesny jeszcze wiceprezes partii KORWiN powiedział, iż Ukraińcom „należy dalej pozwolić mieszkać w Polsce”, zaś Konfederacja jest przeciwna imigracji jedynie z państw odległych kulturowo, do których Ukraina jakoby się nie zalicza. – Na razie Ukraińcy w Polsce nie stwarzają żadnych problemów – dodał Mentzen.

Z kolei inny polityk Konfederacji Robert Winnicki mówił w październiku 2022 roku: Ja mam problem z samym terminem ‘ukrainizacja’, bo to się trochę kojarzy z germanizacją i z rusyfikacją, które były działaniami państw zaborczychmówił w wywiadzie dla kanału Sommer. Według Winnickiego, mamy do czynienia z polityką państwa polskiego, która „jest szersza, niż problem ukraiński”.

Wywiad ze mną:

Przeczytaj także:

M. Skalski: Ostateczna kompromitacja „Myśli Sowieckiej”

Читать всю статью