Szefowie niemieckich firm technologicznych SAP i Siemens naciskają na gruntowną reformę europejskich przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. We wspólnym wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Christian Klein (45) z SAP i Roland Busch (60) z Siemens zaapelowali o nowe ramy prawne, które będą sprzyjać innowacjom, a nie je hamować.
Według wstępnego raportu, Busch stwierdził, iż europejska ustawa o sztucznej inteligencji (AI Act) jest jednym z powodów, dla których „nie możemy tu działać z pełną mocą”. Przepisy są częściowo sprzeczne i pokrywają się z obowiązującymi przepisami. Busch określił ustawę o danych jako „toksyczną dla rozwoju cyfrowych modeli biznesowych”.
Prawo musi zostać zmienione „istotnie”
Busch wyjaśnił, iż celowo nie podpisał pilnego listu od przedstawicieli branży do Komisji Europejskiej wzywającego do moratorium na te przepisy, „ponieważ nie było to dla mnie wystarczająco daleko idące”. Nie chodziło o samo zawieszenie przepisów na jakiś czas. „W międzyczasie musimy wprowadzić istotne zmiany w prawie” – zażądał prezes Siemensa. Zmiana przepisów dotyczących danych powinna mieć pierwszeństwo przed inwestycjami w centra danych. „Siedzimy na skarbnicy danych w Europie, ale jeszcze nie możemy jej otworzyć” – powiedział Busch. Prezes SAP, Klein, ostrzegł przed kopiowaniem amerykańskiej strategii inwestowania przede wszystkim w infrastrukturę. Dodał, iż żaden projekt z zakresu sztucznej inteligencji nie zakończył się jeszcze porażką z powodu braku mocy obliczeniowej.
Inicjatywa ta wpisuje się w proces wdrażania pakietu legislacyjnego. Parlament Europejski uchwalił ustawę o sztucznej inteligencji z 2024 r. Klasyfikuje ona aplikacje AI według kategorii ryzyka, zgodnie z którymi dostawcy muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa i przejrzystości. Jednak amerykańskie firmy, takie jak Alphabet i Meta , a także europejskie Mistral i ASML, niedawno zaapelowały o przełożenie ustawy, powołując się na brak wytycznych.
Chociaż Komisja Europejska ogłosiła na początku lipca, iż publikacja odpowiedniego kodeksu postępowania może zostać opóźniona do końca 2025 roku, brukselski urząd odrzucił propozycję odroczenia wprowadzenia całego prawa. Komisja Europejska początkowo nie odniosła się do żądań Siemensa i SAP.