Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną .
Tayga. Info
1. Masowa mogiła z symbolami PKW „Wagner” i rosyjskimi flagami odnaleziona na cmentarzu w Nowosybirsku.
Film z masowym pochówkiem mężczyzn na jednym z nowosybirskich cmentarzy był w dyspozycji serwisu Taiga.info. Mowa o około 200 mogiłach z rosyjskimi flagami i wieńcami od prywatnej firmy wojskowej. Nazwiska na krzyżach nie pojawiały się wcześniej w oficjalnych nekrologach władz.
Filmy z dziesiątkami świeżych grobów zostały przesłane do Taiga.info przez czytelników. Wskazano, iż wykonano go na cmentarzu Gusinobrodskim. Redakcja potwierdziła autentyczność pochówku.
Jedna z kwater cmentarza przeznaczona jest na groby z identycznymi krzyżami, na których widnieją nazwiska mężczyzn wraz z datami urodzenia i śmierci (przeważnie koniec 2022 r. i pierwsze miesiące 2023 r.). Większość z nich ma wieńce, z którymi kojarzony jest w mediach Wagner PKW. Co więcej, na wielu grobach widniały jedynie wieńce w kolorach flagi rosyjskiej.
O tym pochówku wcześniej informowała tuwańska opinia publiczna, która zamieściła zdjęcia grobów jedynie pięciu uczestników „operacji specjalnej” z republiki. Kanał telegramowy „Nowaja Tuwa” twierdził , iż krewni pochowanych nie zostali poinformowani o śmierci żołnierzy..
Większość pochowanych została skazana za kradzież (art. 158 kk) oraz za artykuły „narkotyczne” (art. 228 i art. 228 § 1 kk).
IZWIESTIA
2. Rosyjski sąd potwierdził zobowiązanie Siemensa do dostarczenia Kolejom Rosyjskim 13 pociągów Sapsan
25 kwietnia Dziewiąty Arbitrażowy Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji w pozwie Kolei Rosyjskich przeciwko Siemens Mobility w sprawie przeniesienia 13 pociągów Sapsan.
Skarga Siemens Mobility na decyzję moskiewskiego sądu arbitrażowego z 28 lutego została odrzucona, po czym decyzja weszła w życie.
Umowa na dostawę pociągów dużych prędkości Sapsan została podpisana w czerwcu 2019 roku. Siemens Mobility i JSC Sinara Group zobowiązały się do dostarczenia 13 dziesięciowagonowych pociągów za 513,5 mln euro.Podpisano również umowę na 30-letnią obsługę pociągów o wartości 583,1 mln euro.
Planowano uruchomienie nowych pociągów na odcinkach Moskwa – Sankt Petersburg i Moskwa – Niżny Nowogród.
W październiku 2022 roku Siemens Mobility wysłał wypowiedzenie umowy w związku z nałożeniem zachodnich sankcji na rosyjskie podmioty prawne. Sąd pierwszej instancji zwrócił jednak uwagę, iż przepisy sankcji nie mają zastosowania na terytorium Rosji.
W listopadzie Koleje Rosyjskie ponownie wystąpiły do Rady Unii Europejskiej z wnioskiem o zniesienie nałożonych na nie wcześniej sankcji. Państwowa spółka podkreśliła, iż z powodu ograniczeń unijnych Siemens i Talgo wstrzymały dostawy i konserwację pociągów Sapsan, Lastochka, Swift, zagrażając transportowi.
3. Prezydent Putin wyznaczył wzrost gospodarczy Rosji (tytuł od autora)
Według wyników bieżącego roku wzrost PKB Rosji wyniesie od 1 do 2%, powiedział 25 kwietnia w Wiedzy Maksym Oreszkin,pierwszy asystent prezydenta Federacji Rosyjskiej.
„Jeżeli teraz spojrzy się na obraz gospodarczy, to z pewnym optymizmem można mówić o tym, co dzieje się w naszym kraju. <…> Poziom zaufania biznesowego zarówno biznesu, jak i ludności jest najwyższy od wielu lat <…> Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu roku PKB wzrośnie gdzieś od 1 do 2% ”- zauważył Oreshkin
Pozytywna sytuacja panuje również na rynku pracy. Bezrobocie na poziomie 3,5% – tak niska liczba, według Oreshkina, jeszcze nie była.( niewątpliwie jest to zasługa reżimu ).
Dzień wcześniej rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział, iż reguła budżetowa, płynna stopa procentowa i cel inflacyjny pozwalają Federacji Rosyjskiej na kontrolowanie sytuacji w gospodarce.
Kommersant
4. Rząd wycofał projekt ustawy o 30% podatku dochodowym od osób fizycznych dla freelancerów, którzy wyjechali
Rząd wycofał się z Dumy Państwowej projektu poprawek zwiększających podatek dochodowy od osób pracujących za granicą bez umowy o pracę. Według służb prasowych rządu, do projektu ustawy zostanie wprowadzonych „szereg technicznych wyjaśnień”.
Wprowadzony wczoraj, 24 kwietnia, projekt ustawy zakładał, iż część Rosjan, którzy wyjechali, zapłaci podatek w wysokości 30% w przypadku utraty rezydencji podatkowej, czyli przebywania za granicą dłużej niż 183 dni w 12 miesięcy. Dotyczyło to wyłącznie osób pracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zmiany nie dotyczyły osób samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umowy o pracę.
Przyspieszający proces transformacji energetycznej w krajach azjatyckich pozostawia Rosji niewielkie szanse na zwiększenie eksportu węglowodorów – wynika ze wspólnego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i międzynarodowej firmy konsultingowej BCG. Najwięksi konsumenci ropy z Federacji Rosyjskiej, Indii i Chin, podążając za Europą, wdrażają teraz programy dekarbonizacji. W samej Rosji, która formalnie nie rezygnuje z celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku, tempo dekarbonizacji ocenia się jako wolne – przy zachowaniu podejścia do kwestii klimatu eksperci z Rosyjskiego Centrum Efektywności Energetycznej przewidują nie tylko wzrost emisji gazów cieplarnianych emisje gazów w Federacji Rosyjskiej, ale także zauważalne straty ekonomiczne.
Nałożenie przez Chiny odpowiednika europejskiego podatku węglowego pozostaje prawdopodobnie kwestią czasu.
Przejście państw Wschodu na zieloną energię, powinna przyspieszyć tempo dekarbonizacji w Federacji Rosyjskiej, które zwolniło w ciągu ostatniego roku, uważa Rosyjskie Centrum Efektywności Energetycznej. Nowy raport tej organizacji wskazuje, iż udział paliw kopalnych w globalnym miksie energetycznym spadnie znacznie szybciej niż oczekiwano w 2021 roku.
jeżeli rosyjska prasówka osłodziła Wam , to możecie postawić kawę autorowi publikacji..
Pamiętajcie iż wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl
Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was