Broń w kosmosie
Satelita ten jest prawdopodobnie uznawany za „broń przeciwkosmiczną”, zdolną do atakowania innych satelitów znajdujących się na podobnej orbicie. Generał Ryder wyjaśnił na konferencji prasowej, iż ta nowa broń została umieszczona na orbicie, na której znajduje się również amerykański rządowy satelita.
Podobne systemy zostały już wcześniej umieszczone przez Rosję na orbicie w latach 2019 i 2022. Stany Zjednoczone bacznie monitorują działania rosyjskiej technologii kosmicznej. Jednocześnie rzecznik Pentagonu podkreślił, iż USA pozostaje zobowiązane do ochrony i obrony swojej przestrzeni kosmicznej, dążąc jednocześnie do zachowania stabilnego i zrównoważonego środowiska w kosmosie.
Amerykańskie media zwracają uwagę na istniejące wymogi dotyczące powiadamiania z wyprzedzeniem w przypadku startów w kosmosie. Ryder nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone miały wcześniejszą wiedzę na temat tego, iż rosyjska misja obejmowała określony typ broni przeciwkosmicznej.
Rosja nie wypowiedziała się publicznie w tej sprawie.
Spory na forum ONZ
W ciągu ostatnich tygodni Moskwa i Waszyngton wielokrotnie toczyli spory na forum ONZ dotyczące broni kosmicznej, oskarżając się nawzajem o dążenie do militarnej eksploatacji przestrzeni kosmicznej.
Wcześniej, we wtorek, rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maria Zacharowa, zauważyła, iż Stany Zjednoczone dążą do przekształcenia kosmosu w „pole bitwy militarnej”. Od dłuższego czasu wielu ekspertów wojskowych przestrzegało, iż kosmos prawdopodobnie stanie się kolejną areną konfliktów zbrojnych w świecie coraz bardziej zależnym od zaawansowanych technologii.
Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Rosja ostrzegała, iż amerykańskie satelity wspierające ukraińską armię mogą być uznane za legalne cele. W lutym Biały Dom przyznał, iż Rosja rozwija „niepokojącą” nową broń kosmiczną, choć upierał się, iż nie została ona jeszcze rozmieszczona. Wydarzyło się to po tym, jak starszy kongresman z partii republikańskiej wydał tajemnicze ostrzeżenie o poważnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego, co wywołało intensywne spekulacje w całym Waszyngtonie.
Z raportu opublikowanego w zeszłym roku przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie wynika, iż Rosja opracowuje różne rodzaje broni antysatelitarnych (ASAT), w tym rakietę, która w listopadzie 2021 roku została skutecznie przetestowana przeciwko nieistniejącemu już satelicie z czasów radzieckich.