Rosja użyje broni nuklearnej? Putin może odwołać się do "wyjątkowego przypadku"

dorzeczy.pl 1 месяц назад
Zdjęcie: Władimir Putin, prezydent Rosji Źródło:Wikimedia Commons


Z raportu amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) wynika, iż ​​prezydent Rosji Władimir Putin w dalszym ciągu wykorzystuje groźby nuklearne, aby zniechęcić Zachód do wspierania Ukrainy.


Podczas przemówienia do rosyjskich oficerów 21 czerwca Putin powiedział, iż Rosja planuje dalszy rozwój swojej triady nuklearnej jako "gwarancji strategicznego odstraszania” i utrzymania równowagi sił na świecie. Putin zauważył, iż Rosja pracuje również nad zwiększeniem zdolności bojowej sił konwencjonalnych oraz rozwojem przemysłu obronnego.


Z kolei podczas konferencji prasowej w Wietnamie 20 czerwca Putin stwierdził, iż Rosja rozważa zmiany w doktrynie nuklearnej, które polegałyby na "obniżeniu progu” użycia broni atomowej. Rosyjski przywódca dodał, iż ewentualna strategiczna porażka sił rosyjskich na polu bitwy na Ukrainie doprowadzi do "końca wojny”.


"Putin może próbować utożsamić porażkę Rosji na Ukrainie z egzystencjalnym zagrożeniem dla państwa rosyjskiego, tym samym odwołując się do «wyjątkowego przypadku», w którym rosyjska doktryna nuklearna pozwala na użycie broni atomowej” – zauważa ISW.


Wypowiedzi Putina wydają się być kolejnym elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej, mającej na celu sabotowanie wysiłków Zachodu na rzecz przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji. Jednocześnie analitycy podkreślają, iż zagrożenie nuklearne stanowi najważniejszy aspekt zdolności Rosji do manipulowania zagranicznymi decydentami i jest mało prawdopodobne, aby doprowadziło do faktycznej eskalacji nuklearnej.


Rosyjskie groźby


W maju były prezydent Federacji Rosyjskiej, obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew wypowiedział się na temat rosyjskich ćwiczeń nuklearnych. Według niego przywódcy Zachodu nie chcą przyjąć do wiadomości, iż pomoc Ukrainie "spowoduje bezpośrednie wejście ich państw do wojny”, na co kraj agresor "będzie musiał odpowiedzieć”.


Jednocześnie eksperci uważają, iż Rosja użyje broni nuklearnej niezależnie od tego, czy Zachód będzie wspierał Ukrainę.


Czytaj też:Putin grozi Korei Południowej. "Bardzo duży błąd"Czytaj też:ISW: Rosja przegra, jeżeli Zachód nie zostawi Ukrainy
Читать всю статью