Ratownicy na medal

polska-zbrojna.pl 3 месяцы назад

Z 13 medalami wróciła z Francji reprezentacja WP na XII Wojskowe Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym. Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina zdobyli cztery złote krążki, siedem srebrnych i dwa brązowe. Jedyny tytuł mistrzowski w rywalizacji indywidualnej wywalczył st. szer. spec. Kacper Majchrzak.

– Rywalizacja była na wysokim poziomie. Nasi reprezentanci dawali z siebie 100 procent, a st. szer. spec. Adam Dubiel pobił rekord Polski – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki, koordynator ratownictwa wodnego w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Szkoleniowiec, który zresztą jako pierwszy zdobył medal dla polskiej reprezentacji, podkreślił, iż był bardzo dumny z Biało-Czerwonych, gdyż jego zdaniem na zawodach godnie reprezentowali Wojsko Polskie. Chorąży przyznał jednak, iż czuje pewien niedosyt. – Po analizie poszczególnych startów mam wrażenie, iż dwa krążki nam uciekły przez błędy techniczne – tłumaczy.

Biało-Czerwoni wywalczyli trzy tytuły mistrzowskie w sztafetach, jeden zaś przypadł st. szer. spec. Kacprowi Majchrzakowi w rywalizacji indywidualnej. Pływak Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobył tytuł mistrza w finale wyścigu na 200 m z przeszkodami. Pozostałe złote medale reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli w sztafetach mężczyzn: ratunkowej, 4 × 50 m z przeszkodami i 4 × 25 m z holowaniem manekina. W tej pierwszej, rozgrywanej w części plażowej czempionatu, Polacy startowali w składzie: st. szer. spec. Adam Dubiel, st. szer. spec. Kacper Majchrzak, st. szer. Hubert Nakielski (wszyscy CWZS) i szer. Cezary Kępa (12 BZ). Z kolei w dwóch pozostałych sztafetach tytuły mistrzowskie wywalczyli ci sami zawodnicy z CWZS-u (oprócz Kępy) oraz st. szer. Wojciech Kotowski, także z 12 BZ.

W rywalizacji indywidualnej reprezentanci polskiej armii zgromadzili pięć krążków. Na drugim stopniu podium stanęli: st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki (był drugi w biegu po plaży na dystansie 2 km), st. szer. spec. Kacper Majchrzak (wyścig surfingowy), st. szer. Hubert Nakielski (holowanie manekina w płetwach – 100 m), szer. Cezary Kępa (holowanie manekina z pasem – 100 m) i st. szer. spec. Adam Dubiel (superratownik – 200 m). Z kolei drugie miejsca w sztafetach wywalczyli: st. szer. spec. Dominika Sztandera, st. szer. spec. Anna Dowgiert, st. szer. spec. Paula Żukowska i st. szer. Paulina Piechota. Zawodniczki CWZS-u stanęły na podium po finale sztafety 4 × 50 m z przeszkodami. Srebro zaś Biało-Czerwoni zdobyli w sztafecie 4 × 25 m z holowaniem manekina – po medal popłynęli: Majchrzak, Dubiel, Nakielski i Kotowski.

Jedyne brązowe medale na francuskim czempionacie wywalczyli dla reprezentacji Wojska Polskiego: st. szer. spec. Anna Dowgiert (w konkurencji beach flags) i sztafeta mieszana 4 × 50 m z przeszkodami (Nakielski, Dowgiert, Żukowska, Kotowski).

Gospodarzem 12. edycji wojskowych mistrzostw świata ratowników wodnych było Montpellier i miejscowości Le Grau-du-Roi oraz Palavas-les-Flots, które są położone nad Morzem Śródziemnym. W siódmym co do wielkości mieście Francji odbyła się część basenowa czempionatu, a w Le Grau-du-Roi i Palavas-les-Flots część plażowa. O medale ubiegało się 125 żołnierzy z 11 państw.