„Raport międzynarodowy”. Wybory w Rumunii, Tusk w Szwecji, Merkel o Rosji

news.5v.pl 1 месяц назад

W kontekście prorosyjskich polityków w Europie prowadzący omawiają również zapowiedź wizyty premiera Słowacji Roberta Fico w Moskwie, która ma odbyć się 9 maja 2025 r., podczas Parady Zwycięstwa. Witold Jurasz stwierdza, iż Fico i Słowacja powinni być poddani ostracyzmowi podobnemu do tego, jaki spotkał Jörga Haidera i Austrię w przeszłości.

Kolejnym tematem jest wizyta premiera Donalda Tuska w Szwecji. Zdaniem prowadzących przesunięcie akcentu w polskiej polityce zagranicznej na wymiar północny, biorąc pod uwagę członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO, jest słuszne.

Prowadzący komentują także rzekomy przełom w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej, przypominając, iż poprzedni „przełom” miał miejsce dwa miesiące temu, ale zakończył się fiaskiem. Zdaniem prowadzących Polska zbyt łatwo uznaje za wiążące słowa, za którymi mogą nie iść żadne czyny.

Omawiane są również wspomnienia Angeli Merkel, które kompromitują politykę uzależniania Niemiec od rosyjskich surowców energetycznych. Merkel przyznała, iż decyzje te wynikały z troski o niemiecką gospodarkę, choć korzyści ekonomiczne Niemiec okazały się ważniejsze niż bezpieczeństwo europejskie.

W dalszej części podcastu prowadzący odnoszą się do końca wojny w południowym Libanie oraz negatywnych reakcji na premiera Netanjahu. Witold Jurasz wyraża nadzieję, iż Polska nie będzie musiała decydować, czy wykonać ewentualny nakaz aresztowania Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, bo Netanjahu nie planuje żadnych wizyt w Polsce w najbliższej przyszłości.

W programie pojawia się także temat afery w otoczeniu współpracowników Donalda Trumpa, gdzie prawnik miał przyjmować łapówki za lobbowanie na rzecz kandydatów do amerykańskiego rządu. Prowadzący stwierdzają, iż w Polsce taka sytuacja byłaby niemożliwa z powodu niskich wynagrodzeń w administracji publicznej.

W końcowej części programu omawiane są działania Aleksandra Łukaszenki, które zdaniem prowadzących mają znikome znaczenie dla Polski, ponieważ Białoruś pozostaje pod pełnym wpływem Rosji. Poruszono również temat nominacji Keitha Kellogga na specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Na zakończenie prowadzący odpowiadają na pytania słuchaczy. Więcej usłyszysz w najnowszym „Raporcie międzynarodowym”.

Читать всю статью