Najważniejsze tematy często rodzą się poza mainstreamowymi mediami. Podziel się swoją opinią!
Szanowni Państwo,
Są filmy, które ogląda się wieczorem i zapomina o nich następnego dnia.
Są też takie, które zostają w człowieku na długo – wywołują głębokie emocje, prowokują do rozmów, zmuszają do myślenia, pomagają spojrzeć na ważne sprawy z nowej perspektywy, a przede wszystkim – popychają do podjęcia dobrych decyzji.
Właśnie takie produkcje staramy się tworzyć.
Podejmowaliśmy w nich tematy trudne, często przemilczane, ale niezwykle ważne społecznie. Nasze produkcje były emitowane m.in. w TVP2 i TV Trwam, a organizowane przez nas seanse gromadzą liczną publiczność w wielu polskich miastach.
Od początku przyświeca nam jedna zasada: nie tworzymy filmów dla rozrywki czy poklasku. Szukamy takich tematów, które mają znaczenie – dla rodzin, dzieci i przyszłości naszego społeczeństwa – a których naświetlenie może doprowadzić do realnej zmiany.
Nie boimy się zadawać trudnych pytań, a jeżeli trzeba – poruszać spraw, które inni wolą omijać. Staramy się przy tym łączyć siłę ludzkich historii z rzetelną wiedzą i uczciwą debatą.
Dziś mam dla Państwa istotną wiadomość.
Rozpoczynamy prace nad następnym filmem i od samego początku chcemy zaprosić do jego tworzenia tych, bez których ten film nie będzie mógł powstać i którzy od wielu lat są zaangażowani w misję ochrony życia i promocję rodziny.
Tak, piszę tutaj o Obrońcach Cywilizacji Życia, o naszych Przyjaciołach i Sympatykach – o takich osobach jak Państwo.
Problemów, które wymagają nagłośnienia, nie brakuje. Kryzys rodziny, demontaż małżeństwa, rozprzestrzenianie się groźnych ideologii, ataki na suwerenność państwa, demografia, niszczenie edukacji, nowe zagrożenia cywilizacyjne – lista jest długa.
Dlatego chcemy zapytać właśnie Państwa: o czym powinien opowiadać nasz kolejny film? Jaki temat jest dziś najpilniejszy i najbardziej potrzebuje rzetelnego pokazania?
Niech będzie to nasza wspólna decyzja. Chcemy usłyszeć Państwa głos, bo wierzymy, iż najlepsze filmy powstają wtedy, gdy odpowiadają na pytania, które naprawdę nurtują ludzi.
Współcześnie obrona życia, małżeństwa i rodziny – jeżeli ma być skuteczna – wymaga wykorzystywania różnorodnych środków przekazu i odwagi w sięganiu po nowe formy komunikacji.
Potrzebne są zarówno wartościowe publikacje książkowe i eksperckie raporty, jak i aktywna obecność w mediach społecznościowych czy kampanie internetowe. Inna forma przekazu trafi do młodego odbiorcy nastawionego na krótką, dynamiczną treść, a inna do osoby, która oczekuje pogłębionej refleksji. To fakt, do którego musimy się dostosować: im więcej narzędzi wykorzystujemy, tym większa jest nasza szansa na skuteczne kształtowanie świadomości społecznej i obronę wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji.
Szczególne miejsce zajmuje jednak film dokumentalny i reportażowy, który pozwala nie tylko przekazywać wiedzę, ale także poruszać emocje, pokazywać ludzkie historie i docierać do odbiorców w sposób, którego często nie są w stanie zastąpić inne media.
Właśnie dlatego od kilku lat konsekwentnie inwestujemy również w produkcję filmową. To istotny element długofalowej pracy na rzecz ochrony życia i rodziny. Nasze ostatnie produkcje pokazują zarówno piękno wartości, których bronimy, jak i zagrożenia, przed którymi ostrzegamy:
- „To nic takiego” zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z promowaniem permisywnej edukacji seksualnej w szkołach;
- „Miłość większa niż strach” ukazuje niezwykłą wartość każdego ludzkiego życia i odwagę przyjmujących je matek;
- „Oraz iż Cię nie opuszczę” przypomina o znaczeniu trwałego i wiernego małżeństwa, które przetrwa najgorsze kryzysy;
- „Mowa nienawiści – maska totalitaryzmu” opowiada o powszechnie stosowanym przez lewicę mechanizmie eliminacji politycznych przeciwników;
- „Jestem wolny. Jestem pro-life” przedstawia skuteczność i społeczne oddziaływanie Marszów dla Życia i Rodziny w USA i w Polsce.
Dobrze przygotowany film może dotrzeć do tysięcy osób, wywołać publiczną dyskusję, skłonić do refleksji, a niekiedy choćby zmienić sposób patrzenia na konkretny problem.
I choćby jeżeli owocem takiej produkcji będzie jedno uratowane małżeństwo, jedna rodzina, która wybierze życie albo jedno dziecko uchronione przed deprawacją – uważam, iż warto.
Ale wiem, iż te owoce są znacznie bogatsze.
Nasze dotychczasowe produkcje były emitowane na ogólnopolskich antenach, między innymi w TVP2 i TV Trwam, dzięki czemu mogły trafić do szerokiego grona widzów w całej Polsce. Każda taka emisja oznacza kolejne tysiące osób, które zetknęły się z argumentami i świadectwami rzadko obecnymi w dominującym przekazie medialnym.
Nie ograniczamy się jednak do telewizji.
Jak niejednokrotnie Państwu wspominałem, wspólnie z naszymi lokalnymi przyjaciółmi organizujemy pokazy filmowe w wielu miastach Polski. Na seanse przychodzą całe rodziny, nauczyciele, samorządowcy, działacze społeczni i osoby, które po prostu chcą lepiej zrozumieć wyzwania stojące dziś przed Polską. Dodatkowo projekcjom często towarzyszą debaty, rozmowy z ekspertami czy bohaterami filmów.
Niezależnie od tematu, naszym celem zawsze było rzetelne przedstawienie faktów, oddanie głosu świadkom i ekspertom oraz zachęcenie widzów do samodzielnego wyciągania wniosków.
Myślę, iż właśnie dlatego nasze filmy spotykają się z tak dużym zainteresowaniem. Są nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem budowania świadomości i inspirowania do działania.
Film pozwala dotrzeć nie tylko do osób już zaangażowanych, ale również do tych, którzy na co dzień nie sięgają po specjalistyczne publikacje czy nie uczestniczą w konferencjach.
Otwiera drzwi do rozmowy z ludźmi, do których trudno byłoby dotrzeć innymi metodami.
Dlatego chcemy tworzyć kolejne produkcje. Oczywiście jest to ambitne przedsięwzięcie wymagające czasu, pracy i odpowiednich środków, ale doświadczenie ostatnich lat pokazuje, iż warto je podejmować.
Tym razem szczególnie zależy nam jednak na tym, by następny film był rzeczywistym odzwierciedleniem najistotniejszych spraw poruszających dziś Polaków. A wybór nie jest łatwy, bo tematów jest ogrom.
Ten projekt chcemy tworzyć wspólnie z Państwem już od pierwszego etapu. Chcemy więc zasięgnąć Państwa opinii – dlatego gorąco proszę Państwa o udział w naszej ankiecie!
Chcę wypełnić ankietę dotyczącą filmu
Wiem, iż wielu naszych Sympatyków angażuje się społecznie, działa w parafiach, szkołach, organizacjach lokalnych czy wspólnotach. Rozmawia z rodzicami, nauczycielami, młodymi ludźmi i osobami potrzebującymi wsparcia. A to pozwala dostrzec nie tylko problemy opisywane przez media, ale także te, które rozgrywają się tuż obok nas – w naszych miejscowościach, szkołach i rodzinach.
Być może Państwa zdaniem najpilniejszą sprawą pozostaje ochrona życia i obrona praw osób nienarodzonych.
Być może największego nagłośnienia wymaga dziś kryzys małżeństwa i rodziny, sytuacja rodziców walczących o prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi wartościami albo zagrożenia związane z ideologią gender i seksualizacją najmłodszych.
A może warto przyjrzeć się kryzysowi ojcostwa, współczesnemu rozumieniu kobiecości i macierzyństwa, wpływowi nowych technologii na rozwój dzieci i młodzieży lub innym zjawiskom, które coraz mocniej wpływają na przyszłość naszego społeczeństwa?
Państwa głos będzie dla nas niezwykle cenną wskazówką przy wyborze tematu kolejnej produkcji. Chcemy, aby był to film odpowiadający na realne potrzeby, poruszający kwestie naprawdę ważne i pomagający skutecznie bronić życia, rodziny oraz wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji.
Powtórzę: w świecie pełnym krótkich i powierzchownych komunikatów rzetelny film wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi docierania do ludzkich serc i umysłów.
Dlatego od lat traktujemy filmy jako jedno z najważniejszych narzędzi realizacji naszej misji i chcemy przez cały czas wykorzystywać tę formę przekazu. Naszą ambicją jest tworzenie filmów, które nie tylko opowiadają ważne historie, ale również pomagają lepiej rozumieć rzeczywistość i zachęcają do odpowiedzialnego działania.
Realizacja takiej produkcji jest jednak przedsięwzięciem wymagającym dużego nakładu pracy i znaczących środków finansowych. Prace dokumentacyjne, zdjęcia, montaż, postprodukcja, a następnie promocja i dystrybucja wiążą się z ogromnymi kosztami.
Przykładowo: wyprodukowanie filmu o mowie nienawiści kosztowało nas prawie 20 000 zł, natomiast filmu o Marszach dla Życia i Rodziny – ponad 30 000 zł. Ale tych wydatków nie sposób uniknąć, jeżeli chcemy przygotować film na wysokim poziomie i dotrzeć z nim do szerokiego grona odbiorców.
Pierwsze wydatki czekają nas już teraz. Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć będziemy musieli ponieść koszty związane z przygotowaniem scenariusza i opracowaniem szczegółowego planu produkcji filmu oraz zakontraktowaniem zespołu produkcyjnego.
Wspieram powstanie nowego filmu
Każde Państwa wsparcie będzie dla nas pomocą w realizacji kolejnego filmu, ale także inwestycją w budowanie świadomości społecznej i obronę wartości, które są dziś coraz częściej kwestionowane.
Jeszcze raz proszę o Państwa zaangażowanie w ten projekt – proszę wypełnić ankietę i powiedzieć nam o Państwa oczekiwaniach.
Mam nadzieję, iż wspólnie stworzymy film, który stanie się ważnym krokiem w budowaniu cywilizacji życia.
Serdecznie pozdrawiam
Marcin Perłowski
Dyrektor Centrum Życia i Rodziny











