Przemyt rosyjskiej ropy trwa w najlepsze, a Polska tonie za Ukrainę

prokapitalizm.pl 1 год назад

Polską targa sprawa Świętego Jana Pawła II i Kardynała Sapiehy. Krwawa wojna na Ukrainie zeszła na plan drugi, pomimo ciężkich szturmów rosyjskiej piechoty na Bachmut. W swojej szalonej desperacji, Rosjanie atakują ukraińskie umocnienia uzbrojeni jedynie w szpadle i manierki z wódką. Już nikt nie pamięta sprawy mamy Madzi z Sosnowca ani dzieci znalezionych w beczkach. Majonezowe spory pomiędzy Winiarami i Kielcami nie wywołują takich emocji i nie dzielą Polaków, jak sprawy transwestytów i społeczności LBGTQ+. choćby wystąpienia Donalda Tuska już nie burzą krwi w żyłach zjednoczonej prawicy, tak jak sprawa mąki ze świerszczy, którą będzie nas karmiła Unia Europejska. Rozumiem, iż są to wszystko ważne sprawy dla Polski i Polaków. Czas najwyższy na polskie Davos! Forum ekspertów, gdzie prelegenci, o zróżnicowanym światopoglądzie, mogliby w spokoju i profesjonalnie debatować czy mamy się już lękać czy też nie? Pięknym miejscem dla takiego forum byłby Kraków Kobierzyn, tam Adam Słomka wraz z doktorem Bartosiakiem i generałem Skrzypczakiem przedstawiliby nam plany oblężenia Sewastopola, profesor Magdalena Środa zrobiłaby wykład o przyznaniu praw obywatelskich szczurom, Prezes Kaczyński napoiłby nas otuchą, a Pan Antoni Macierewicz opowiedziałby o tym jak blisko jest już prawdy. Śliczny dworek w Krakowie Kobierzynie czeka na prelegentów, na polskie Davos! Jednak pozwolę sobie odciągnąć państwa uwagę od tych jakże ważkich spraw i opowiem o pułapie cenowym jaki nałożyła grupa G7 na rosyjską ropę.

Do grupy G7 należą Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Włochy, Kanada i Japonia, czyli potęgi ekonomiczne naszej planety. 2 września 2022 roku, państwa grupy G7 uzgodniły pierwszy wstępny pułap cenowy rosyjskiej ropy i produktów petrochemicznych. Departament Skarbu USA opublikował istotny dokument: Preliminary Guidance on Implementation of a Maritime Services Policy and Related Price Exception for Seaborne Russian Oil (Wstępne wytyczne dotyczące wdrażania polityki usług morskich i związanych z nimi wyjątków cenowych dla rosyjskiej ropy przewożonej drogą morską), ograniczający cenę i obrót rosyjskiej ropy na światowych rynkach. Cena rosyjskiej ropy została zablokowana do $60 dolarów USA za baryłkę. Dokument także zablokował transport rosyjskiej ropy drogą morską z dniem 5 grudnia 2022, zaś zakaz transportu drogą morską rosyjskich produktów petrochemicznych miał wejść w życie 5 lutego 2023 roku.

Grupa G7

Niemcy są silnikiem napędowym całej Unii Europejskiej. Tego faktu nie da się podważyć i o tym wie każdy. 40% polskiego eksportu idzie do Niemiec. Polska gospodarka jest kompletnie uzależniona od Niemiec i jest krajem peryferyjnym. PKB Polski to jedynie 38% PKB Rosji, 16% PKB Niemiec, i 3% PKB USA. Twierdzenia polskiego rządu o sile ekonomicznej Polski na arenie europejskiej są bredniami rodem z Krakowa Kobierzyna. USA jest hegemonem grupy G7, nie tylko z powodu swojego PKB, ale przede wszystkim posiada największe rezerwy złota na świecie, które szacuje się na 8133.46 ton. Niemcy zajmują drugą pozycję z rezerwami wysokości 3355.14 ton, zaś Chiny są na trzecim miejscu w tym rankingu z 3,188,79 tonami złota. Chiny są też głównym partnerem handlowym Niemiec. Po Drugiej Wojnie Światowej, złoto Niemiec było zdeponowane w USA i zostało użyte jako fundament obecnego światowego systemu finansowego, którego głównym zarządcą były Stany Zjednoczone ze swoją filią w Londynie. Do 2017 roku Niemcom udało się repatriować około 2119.14 ton złota. Pozostałe 1,236 ton przez cały czas jest zdeponowane w Nowym Jorku. W sierpniu 1971 roku, Prezydent Nixon zawiesił wymienialność dolara USA na złoto i tym samym zakończył uzgodnienia monetarne z Bretton Woods. Na rynek wszedł petrodolar. USA i kraje OPEC, głównie Arabia Saudyjska, uzgodniły, iż ropę naftową można kupić wyłącznie za dolary USA. Atak Iraku na Kuwejt w 1990 roku był pierwszym tąpnięciem nowego systemu monetarnego opartego na petrodolarze. Muammar Kaddafi próbował stworzyć arabską walutę opartą na złocie i rezerwach ropy, ale te plany gwałtownie zostały ukrócone przez Stany Zjednoczone w koalicji z Francją i Wielką Brytanią. Dziś Libia, podobnie jak Irak, przechodzi trudną i bolesną drogę z dyktatury do demokracji zachodniej.

Petrodollar pozwala USA na eksport swojej inflacji na cały świat. Ropę można kupić tylko i wyłącznie za dolary, które Stany Zjednoczone “drukują” bez jakichkolwiek ograniczeń. Niemcy kupując ropę od Rosji muszą płacić w dolarach USA, ale Rosja pod dyktaturą Putina, wyłamała się z tego demokratycznego systemu. Chiny, Turcja, Wenezuela, Indie i Iran stworzyły koalicję, która pozwala na zakup ropy używając petrorubla, chińskiego juana i złota. Turcja jest członkiem NATO. Chiny, Rosja i Indie posiadają broń nuklearną. Iran posiada ropę, gaz i prawdopodobnie już jest w posiadaniu broni nuklearnej, którą jest w stanie osiągnąć wszystkie cele w Europie, a zwłaszcza Rzeszów, bazę logistyczną USA w Polsce.

Niemcy

Niemcy konsumują około 110-95.5 miliona ton ropy rocznie. Całą swoją ropę muszą importować. Ropa naftowa i gaz ziemny odpowiadają za 35% całkowitego zużycia energii w Niemczech.

Około 80% ropy do Niemiec dostarczanych jest drogą morską pozostałe 20% dostarczają dwa rurociągi, jeden z Rosji, sławny rurociąg “Przyjaźń”, który biegnie przez Polskę, a drugi z Triestu we Włoszech. Do 2021 roku 31.5% dostaw ropy do Niemiec pochodziło z Rosji, około 11.5% z Norwegii i 12% z Wielkiej Brytanii. Ropa z Rosji do Niemiec dostarczana była z portu w Primorsku. Pułap cenowy w połączeniu z embargiem na dostawy morskie rosyjskiej ropy, jakie nałożyły państwa G7 na Rosję, był poważnym ciosem dla gospodarki Niemiec. Pamiętajmy, iż Niemcy są członkiem NATO, sojusznikiem USA, a zarazem jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Niemiecki eksport do USA wynosi około $166 miliardów dolarów rocznie. Dla porównania, polski eksport do USA w 2022 roku wyniósł około $10 miliardów dolarów, czyli 6% tego co eksportują Niemcy. Na terenie USA niemieckie koncerny zbudowały fabryki samochodów, stalownie, zakłady chemiczne. Przypomnę, iż 2 września 2022 roku, państwa G7 potwierdziły wstępne wytyczne dotyczące wdrażania polityki usług morskich i związanych z nimi wyjątków cenowych dla rosyjskiej ropy przewożonej drogą morską. 26 września 2022, USA wraz z Norwegią wysadziły w powietrze gazowe rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, za co podziękował im były polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Niemcy, praktycznie z dnia na dzień, zostali pozbawieni przez USA głównych dostaw ropy i gazu. Poniższe wykresy pokazują skalę tej katastrofy. Jeszcze raz powtórzę, iż Niemcy są członkiem G7, NATO, ważnym partnerem handlowym i sojusznikiem USA. Pozwolę sobie na drobną dygresję i przypomnę wiekopomny dialog szatniarzy z Ryszardem Ochódzkim:

Niemcy nic nie mogą zrobić kierownikowi szatni, Wujowi Samowi z Ameryki.

Rosja, Indie i Niemcy

Rosja nie jest tylko i wyłącznie stacją benzynową. Za rządów Cara Putina potrafiła przeprowadzić poważne reformy swojej administracji i zmodernizować przemysł. Głównymi odbiorcami rosyjskiej ropy i produktów petrochemicznych są Chiny i Unia Europejska.

Rosyjska ropa na rynek państw UE trafia drogą morską przez porty w Niemczech i Rotterdamie. Do Chin ropa jest dostarczana siecią rurociągów z basenu Morza Kaspijskiego. Rosja dostarcza ropę także do Indii. W 2022 roku, Rosja stała się trzecim co do wielkości dostawcą ropy do Indii, wypierając z rynku takie potęgi jak Arabia Saudyjska i Emiraty Arabskie. 15% importu ropy do Indii pochodzi z Rosji. Przypomnę jeszcze raz, iż państwa G7 ustaliły pułap cenowy na rosyjską ropę na poziomie $60 za baryłkę.

Indie są bardzo ważnym partnerem handlowym dla Rosji. Indie dzierżawią do Rosji okręty podwodne o napędzie nuklearnym, dokonują poważnych zakupów uzbrojenia, a także prowadzą dynamiczną wymianę technologiczną. Indie posiadają broń atomową dalekiego zasięgu. Od wybuchu wojny na Ukrainie import produktów z Rosji do Indii wzrósł o 400%.

Indie są też bardzo ważnym partnerem handlowym dla Niemiec, które eksportują maszyny, samochody, silniki, samoloty, optykę i oprogramowanie, są to produkty strategiczne dla gospodarki Indii. Eksport z Niemiec do Indii jest na poziomie $15-$16 miliardów dolarów. Niemcy wybudowali w Indiach liczne zakłady chemiczne i stalownie. Jest to niesłychanie chłonny rynek zbytu. Dla porównania, polski eksport do Indii jest rzędu $650 milionów dolarów rocznie, zaś import towarów z Indii do Polski za rok 2022 wynosi $3.88 miliardów dolarów.

Wiele osób to zaskoczy, ale Indie eksportują duże ilości ropy i oleju napędowego do Niemiec. Co ciekawe, głównym odbiorcą indyjskiego oleju napędowego są Stany Zjednoczone. Muszę jeszcze raz przypomnieć, iż państwa G7 ustaliły pułap cenowy na rosyjską ropę na poziomie $60 za baryłkę. Ten fakt musi głęboko zapaść w naszych głowach.

Przemyt ropy z Rosji

Średnia cena baryłki ropy utrzymuje się na poziomie $80 dolarów. W czerwcu 2022 cena podskoczyła do $116 za baryłkę. Niemcy zostały zmuszone do załatania braków jakie powstały w wyniku odcięcia dostaw ropy z Rosji. Jak informuje polski portal Money.pl: „Dla rafinerii w Schwedt liczy się każda kropla ropy – powiedział Deutsche Welle Jörg Steinbach, minister gospodarki Brandenburgii. Tymczasem strona polska odmówiła wyładunku dla niemieckiego zakładu, bo chodziło o ropę zamówioną przez Rosnieft”. Niemcy są w dramatycznej sytuacji, a co za tym idzie i Polska. Przypomnę, iż 40% polskiego eksportu idzie do Niemiec. Dostawy ropy z Norwegii i USA nie są w stanie pokryć niemieckiego zapotrzebowania. Ale stare polskie przysłowie mówi, iż potrzeba jest matką wynalazków. Skala przemytu rosyjskiej ropy jest trudna do oszacowania, ale są to sumy wręcz niewyobrażalne. Dla przykładu, chiński przemytnik zapłacił dużo powyżej $375 milionów dolarów za 13 tankowców zdolnych do przeładunku rosyjskiej ropy naftowej między statkami (Ship-To-Ship transfer) na środkowym Atlantyku. W procederze przemytu biorą udział wszystkie państwa bez wyjątku i dzieje się to na poziomie rządowym. Armatorzy z Grecji, Cypru, Turcji mają praktycznie monopol na przemyt w basenie Morza Śródziemnego. Dzięki genialnemu pomysłowi Wuja Sama z embargiem na rosyjską ropę, powstała olbrzymia szara flota małych i średnich tankowców, które dostarczają płynne czarne złoto tam, gdzie go brakuje. Ropa z Rosji jest mile widziana także w USA. Zyski są astronomiczne. Przemyt ropy i łamanie embarga USA nie jest niczym nowym. 20 stycznia 2001 roku, Prezydent USA Bill Clinton ułaskawił legendarnych przemytników Marc Rich i Pincus Green, którzy zostali skazani za przemyt ropy z Iranu. Co ciekawe, obydwaj byli bardzo szczodrymi filantropami w Izraelu. Rich Foundation jest jedną z największych instytucji filantropijnych w Izraelu.

Sam proces przemytu jest dość prosty. Tankowce pobierają rosyjską ropę z portu w Murmańsku, następnie ją przeładowują na środku Atlantyku do floty mniejszych tankowców, które mają wyłączone transpondery. Tankowce pod wszelaką banderą dostarczają trefny surowiec do odbiorcy. Zdesperowane państwa nie zadają drażliwych pytań bo i po co? Indie wraz z Chinami wiodą prym w przemycie w Azji, ale także i na rynku europejskim. Grecja, Cypr, Turcja ciężko pracują na Morzu Śródziemnym. Polska zaś dostarcza za darmo myśliwce, czołgi i amunicję na Ukrainę. Polacy organizują zbiórki na drony i słuchają wykładów dra Bartosiak, dra Szewki, Jakuba Wolskiego, Piotra Zychowicza o tym jak Rosja przegrywa wojnę na Ukrainie. Polacy podniecają się doniesieniami o Janie Pawle II. Adam Słomka organizuje Legion Polski i rusza z odsieczą na dzikie pola! Profesor Szeremietiew wraz z generałami: Polko i Skrzypczakiem zapewniają nas, iż Rosja, ten kolos na glinianych nogach, niechybnie padnie na kolana i będzie błagać o litość. choćby Kraków Kobierzyn nie będzie w stanie zapanować nad tym zbiorowym obłędem. Naprawdę powinniśmy wszyscy paść na kolana i modlić się do Jana Pawła II o rozum i zdrowy rozsądek!

Mój przydługawy wykład zakończę słowami Świętego Jana Pawła II: „Nie lękajcie się! Prawda nas wyzwoli.” Do tych słów dodam tylko bon mot dra Jacka Bartosiaka: “Nie można pozwolić na prawdę, trzeba tworzyć narrację”.

Paweł Szymański

Autor prowadzi swojego bloga

Читать всю статью