Prezydent liczy na wsparcie Trybunału Konstytucyjnego

angora24.pl 8 месяцы назад

Komunikat Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta podała, iż decyzja Andrzeja Dudy ma związek „z próbą nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego oraz niezgodną z prawem próbą wskazania nowego pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego„. Tymczasem na stronie Prokuratury Krajowej, gdzie wciąż są osoby z nadania Zbigniewa Ziobry, widnieje komunikat dotyczący decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w poniedziałkowe popołudnie „wydał postanowienie tymczasowe” dotyczące tej sprawy.

W związku z próbą nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego oraz niezgodną z prawem próbą wskazania nowego pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 15 stycznia 2024 r. złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym” – czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Uzasadniono też, dlaczego prezydent podjął taką decyzję, na jakiej podstawie prawnej:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2393), wszczęcie postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego skutkuje z mocy zawieszeniem postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny” – skonkludowano.

Komunikat prokuratury

Z komunikatu prokuratury wynika, iż Trybunał Konstytucyjny „postanowił zakazać podejmowania czynności i działań stanowiących realizację uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego przez osobę powołaną do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego bez podstawy prawnej„.

Trybunał Konstytucyjny nakazał wykonanie powyższych działań do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi konstytucyjnej o zbadanie zgodności art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze w związku z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2009 roku o zmianie ustawy o prokuratorze oraz niektórych innych ustaw rozumianego w ten sposób, iż prokurator pozostający w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze w stanie spoczynku, może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne jedynie w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie tejże ustawy tj. w okresie od 4 marca 2016 roku do 4 maja 2016 roku z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji” – podano.

Apel do premiera

Wczoraj Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem w związku z wyjazdem premiera do Kijowa. Po spotkaniu prezydent oświadczył, iż w sprawie Prokuratury Krajowej „zaapelował do premiera, żeby przywrócić sytuację zgodną z prawem„. – Nie tylko z ustawą, ale także z konstytucją, dlatego iż obydwaj mamy swoje kompetencje. Prokurator Generalny powinien do niego wystąpić o odwołanie Prokuratora Krajowego, a pan premier powinien wystąpić do mnie o wyrażenie zgody – utrzymywał.

Prezydentowi bardzo zależy na tym, by ziobryści wciąż mieli duże wpływy w prokuraturze, teraz liczy na wsparcie Trybunału Konstytucyjnego, którego nowa większość parlamentarna nie uznaje, ponieważ są tam sędziowie-dublerzy i byli politycy PiS: Krystyna Pawłowicz czy Stanisław Piotrowicz.

Polska nie ma Trybunału Konstytucyjnego, ma budynek, który od wielu lat zajmowany był przez Trybunał Konstytucyjny – uważa szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Dziś Polska nie ma Trybunału Konstytucyjnego, ma budynek, który od wielu lat zajmowany był przez Trybunał Konstytucyjny, a na tym budynku jest tabliczka z napisem „Trybunał Konstytucyjny”. Natomiast o ile chodzi o wykonywanie zadań Trybunału Konstytucyjnego, to takie ciało w Polsce nie istnieje, należy je odbudować, tzn., należy przywrócić tę konstytucyjną formułę działania Trybunału Konstytucyjnego – powiedział polityk KO w programie „Sedno Sprawy” na antenie Radia Plus.

Niech to będzie puenta, cokolwiek postanowi TK, z racji dualizmu prawnego, znowu będzie chaos w kraju.

Читать всю статью