Prezes Glapiński przed Trybunał Stanu? Prezydent nie będzie mógł mu pomóc

dailyblitz.de 1 год назад
Zdjęcie: prezes-glapinski-przed-trybunal-stanu?-prezydent-nie-bedzie-mogl-mu-pomoc


Do tej pory Trybunał Stanu był wykorzystywany rzadko, ale statystyki mogą pójść w górę – pisze „Gazeta Wyborcza”. Dziennik dodaje, iż gra toczy się o kaliber zarzutów przeciw prezesowi NBP Adamowi Glapińskiego. Najważniejsze z nich są dwa: zaangażowanie polityczne i brak walki z inflacją.

Adam Glapiński jako prezes Narodowego Banku Polskiego jest też przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. „Opozycja zarzuca m.in., iż brał czynny udział w kampanii wyborczej, opowiadając się po stronie odchodzącej ekipy rządzącej, a tym samym złamał zasady niezależności i apolityczności banku centralnego” – czytamy.

Konstytucja stanowi wprost, iż prezes Narodowego Banku Polskiego „nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu”.

Drugi zarzut dotyczy tego, iż prezes NBP nie podejmował walki z inflacją” – czytamy dalej. Według opozycji również to kwalifikuje się do postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Podstawa? Artykuł 227 konstytucji, który mówi, iż NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

Spór w zarządzie NBP dolewa oliwy do ognia

Trybunał Stanu dla Glapińskiego? Procedura krok po kroku

Trybunał Stanu ma szeroki zakres możliwych kar, takich jak utrata praw wyborczych, orderów czy zakaz zajmowania stanowisk w organach państwowych. Wyrok Trybunału jest nieuchylalny i nie podlega ułaskawieniu przez prezydenta.

Proces postawienia przed Trybunał Stanu wymaga złożenia wniosku przez prezydenta lub co najmniej 115 posłów. Pierwszym etapem jest rozpatrzenie sprawy przez sejmową komisję odpowiedzialności konstytucyjnej, gdzie osoba oskarżona może zostać wysłuchana. Następnie komisja ocenia argumenty i dowody oraz może przesłuchiwać świadków. jeżeli uzna, iż istnieją podstawy, rekomenduje Sejmowi postawienie oskarżonej osoby przed Trybunałem.

Sejm podejmuje decyzję większością głosów. W momencie postawienia w stan oskarżenia, prezes NBP jest zawieszony, a proces toczy się przed Trybunałem Stanu. Okres trwania procesu jest niepewny, może toczyć się choćby przez całą kadencję obecnego prezydenta do 2025 roku, a w przypadku wydłużenia procesu, choćby do 2028 roku, końca kadencji prezesa NBP.

Warto zaznaczyć, iż taki proces może mieć poważne konsekwencje dla instytucji, jaką jest Narodowy Bank Polski, gdyż zawieszenie prezesa i długotrwałe postępowanie mogą wpłynąć na stabilność i działanie tej instytucji.

Ignacy Michałowski

Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka. Kontakt z redakcją: [email protected]

Here’s Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,Z ostatniej chwili,Adam Glapiński,narodowy bank polski,NBP,Rada Polityki Pieniężnej,RPP,trybunał stanu-related post from
Prezes Glapiński przed Trybunał Stanu? Prezydent nie będzie mógł mu pomóc:

Читать всю статью