Pomoc UE dla powodzian, czyli pozwolenie na przekierowanie pieniędzy wcześniej Polsce należnych

dorzeczy.pl 2 часы назад
Zdjęcie: Konferencja prasowa we Wrocławiu z udziałem Ursuli von der Leyen Źródło: PAP / Maciej Kulczyński


Ursula von der Leyen przyjechała pokazać się przed kamerami w dotkniętym powodzią regionie Polski. Podała informacje o pomocy UE. Jak się okazuje, konkretnie chodzi o pozwolenie na przekierowanie pieniędzy.



Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała pokazać się do Wrocławia, gdzie spotkała się w czwartek z premierem Donaldem Tuskiem, premierem Czech Petrem Fialą, premierem Słowacji Robertem Ficą i kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Zapowiedziała, iż kraje dotknięte powodzią będą mogły wykorzystać 10 mld euro z Funduszu Spójności.


Były europoseł Jacek Saryusz-Wolski powiedział, iż jest to ze strony von der Leyen miły gest, zwracając jednak uwagę, iż Pieniądze z Funduszu Spójności dla Polski to po prostu wyciąganie pieniędzy z polskiej kieszeni dla innych regionów, by dać temu, poszkodowanemu regionowi. Są to środki już wcześniej Polsce należne.

Pomoc UE dla powodzian. Minister: Pieniądze z puli, jaka już jest dla Polski przeznaczona

Potwierdziła to Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej, wiceszefowa Polski 2050 na antenie Radia ZET. Jak tłumaczyła Polska dostanie "do pięciu miliardów euro".


– To jest ogromna pula, która może zostać teraz przekierowana z funduszy strukturalnych wielkiej puli, jaka już jest dla Polski przeznaczona na całą perspektywę finansową 2021-2027. To jest 76 mld euro – tyle mamy, oczywiście już część z tego zainwestowaliśmy. I teraz z tej puli możemy przekierować do tych 5 mld euro, czyli do 20 mld zł na inwestycje w odbudowę tego regionu, w którym doszło do tej tragedii – powiedziała minister.


– Czyli de facto te pieniądze już mamy? – starała się doprecyzować prowadząca Beata Lubecka.


– My te pieniądze mamy w naszej kopercie krajowej, natomiast te środki dzisiaj dzięki tej decyzji możemy przeprogramować, możemy przesunąć tam, gdzie one są dzisiaj najbardziej w Polsce potrzebne. Co więcej, inwestycje w regionie – i to też jest wielka zmiana – będzie można dokonywać w ogóle bez wkładu własnego, czyli 100 proc. z unijnych środków, to jest bardzo duża zmiana reguł – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, dodając, iż ze środków tych zostały zdjęte unijne regulacje, których w trybie standardowym jest bardzo wiele.


Czytaj też:"To przekracza możliwości resortów". Tusk zapowiada powołanie pełnomocnikaCzytaj też:Polski portal uspokojony po dementi BND o ekologach. "Trudno nie dać mu wiary"
Читать всю статью