Od wielu lat działamy jako organizacja pożytku publicznego w obszarze odpowiedzialnego biznesu. Przez ponad 2 lata angażowaliśmy się także w niesienie pomocy pogrążonej w wojnie Ukrainie, a od prawie roku w kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej wspierając naszych Przyjaciół z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.
Nadchodzi czas rozliczeń podatkowych – wybierając organizację pamiętajcie o nas. Będziemy wdzięczni za każde 1,5%, które przeznaczymy właśnie na pomoc na granicy polsko-białoruskiej.
Jak działa POPH?
O tym kim są ludzie działający w Podlaskim Ochotniczym Pogotowiu Humanitarnym opowiada jedna z aktywistek – Eliza Kowalczyk w rozmowie Anną Maruszeczko opublikowanej w ostatnim Magazynie NNO „Dobro”. Fragment poniżej:
Zaczęłam opatrywać stopy temu ośmiolatkowi. I wiesz, ten dzieciak mógłby płakać, marudzić, ale urodził się już w czasie wojny, bo wojna trwa tam 11 lat, więc był tak zahartowany, iż choćby nie pisnął. Jak mały żołnierz. Ubrałam go w rzeczy mojej córki, bo to było tak szybko, iż nie dało się innych zorganizować. Dałam mu snickersa i on się do mnie uśmiechnął. Zaczęliśmy przeglądać zdjęcia moich dzieci w telefonie. Chciałam go trochę rozluźnić. I udało się.
Pomyślałam sobie, iż to jest dziecko, które nigdy nie żyło w świecie, gdzie nie ma wojny. I gdybym była matką takiego dziecka, to też bym podjęła wszelkie próby, żeby zapewnić mu lepszą przyszłość. Oni opowiadają tak straszne historie, jak giną ich rodziny, przyjaciele, sami często mają jakieś rany po pociskach, jadą się leczyć, iż czasem mi wstyd, bo my tu mamy nadmiar wszystkiego.
Europa mogłaby coś z tym zrobić. Dwa ostatnie wyliczenia ZUS-u wskazują na to, iż w Polsce potrzebujemy rocznie około 200 do 300 tysięcy pracowników, czyli tak naprawdę ludzi, którzy tutaj przyjadą, bo inaczej cały system padnie. A ci ludzie są naprawdę super.
Co wiemy o migracji?
Oprócz niesienia pomocy humanitarnej działamy także w obszarze edukacji. Rozpoczęliśmy cykl rozmów na temat migracji, ponieważ w ostatnich latach urosło na ten temat wiele mitów. Naszymi gośćmi są ekspertki i eksperci naukowo zajmujący się kwestiami migracyjnymi. Rozmowy są dostępne na naszym kanale YouTube.