Rząd przeznaczył 500 milionów złotych na asystentów międzykulturowych dla uczniów z Ukrainy i innych krajów. W teorii jednostki samorządu terytorialnego mogą już je wydawać, bo program "Szkoła dla wszystkich" ma działać od 1 września 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. Jednak w praktyce nie ma o tym mowy. Wszystko przez to, iż rządowy projekt przez cały czas nie ma jeszcze ani podstawy prawnej, ani ostatecznego kształtu.
REKLAMA
Zobacz wideo Joanna Mucha: 800 plus dla ukraińskich dzieci uzależniamy od chodzenia do szkoły
Problemy z programem "Szkoła dla wszystkich". Wiceministerka Mucha wyjaśniła kilka kwestii
Posłanka Sylwia Bielawska zapytała jakiś czas temu wiceministerkę Joannę Muchę o losy programu "Szkoła dla wszystkich". Poruszyła mędzy innymi o takie sprawy jak (za serwisem Portal Samorządowy.pl): termin zatwierdzenia rozporządzenia i wdrażanie tego projektu, tego, jakie będą konkretne działania podejmowane w ramach tego programu czy choćby termin rozpoczęcia akcji informacyjnej na temat szczegółów dla dyrekcji szkół. Poza tym interesowali ją też asystenci międzykulturowi. Między innymi ich pensum, szkolenia i to, czy będą też zatrudniani w okresie wakacyjnym.
Wiceministerka odpowiedziała, iż nie może na razie zdradzić szczegółów, ale kilka informacji przekazała. Powiedziała między innymi, że:
program "Szkoła dla wszystkich" ma trwać trzy lata i są szanse na refinansowanie od początku roku,
projekt dotyczy wyłącznie dzieci w wieku szkolnym, więc nie będzie asystentów w przedszkolach,
asystenci otrzymają wynagrodzenie za 12 miesięcy, czyli również za okres wakacji,
cała karda zajmująca się uczniami z Ukrainy zostanie przeszkolona,
"Szkoła dla wszystkich" ma m.in. zapewnić wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim, a być może również nauczanie tego języka, o ile rodzice dzieci zgłoszą taką potrzebę;
samorządy będą mogły samodzielnie decydować o ewentualnych podwyżkach pensji asystentów międzykulturowych.
Prace nad projektem "Szkoła dla wszystkich" wciąż trwają. Rząd zajmie się tym na posiedzeniu
w tej chwili jeszcze nie wiadomo nic konkretnego o programie "Szkoła dla wszystkich". Jednak już niedługo może się to zmienić. Wiceministerka Joanna Mucha zapewnia, iż projekt ma zostać szczegółowo omówiony na kolejnym posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki. Zgodziła się z nią Krystyna Szumilas, przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki. Także w tej chwili zostało tylko czekać na decyzje rządu w tej sprawie i liczyć, iż będzie ona korzystna dla asystentów międzykulturowych i samych uczniów z Ukrainy.