Polska i osiem innych państw powiększy pomoc wojskową dla Ukrainy

narodowcy.net 1 год назад

W czwartek Polska oraz osiem innych państw podpisało wspólne oświadczenie nazwane „Deklaracją Tallińską”. Sygnatariusze dokumentu zapowiedzieli dalsze wspierania walczącej Ukrainy oraz potępili rosyjską agresję.

Ministrowie obrony narodowej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Danii, Czech, Słowacji, Holandii 19 stycznia wydali wspólne oświadczenie dotyczące dalszego wspierania Ukrainy. Z dokumentu jasno wynika, iż wymienione państwa będą w dalszym ciągu wpierać Kijów w walce z Moskwą. Strony potępiły rosyjską agresję oraz bezprawną aneksję okupowanych terytoriów. Uznano, iż wyposażenie Ukrainy dla wypchnięcia Rosji z jej terytorium jest równie ważne jak wyposażanie jej do obrony tego, co już mają

Czytaj także: Polska wyszkoli i wyposaży ukraińską jednostkę szczebla brygady

Zdajemy sobie sprawę, że wyposażenie Ukrainy do wypchnięcia Rosji z jej terytorium jest równie ważne, jak wyposażenie jej do obrony tego, co już posiada. Wspólnie będziemy nadal wspierać Ukrainę, żeby przejść od przeciwstawiania się rosyjskim siłom do przepędzenia ich z ukraińskiej ziemi.

(...)

Dlatego zobowiązujemy się do wspólnej realizacji bezprecedensowego zestawu darowizn, w tym głównych czołgów bojowych, ciężkiej artylerii, obrony przeciwlotniczej, amunicji i wozów bojowych piechoty dla obrony Ukrainy - fragment „Deklaracji Tallińskiej”.

Według „Deklaracji Tallińśkiej” Dania będzie nadal szkoliła ukraińskich żołnierzy sił zbrojnych, oraz wysyłać sprzęt wojskowy w ścisłej współpracy z sojusznikami i zgodnie z ukraińskimi potrzebami. Dania miała do tej pory przekazać lub sfinansować pomoc wojskową o wartości blisko 600 mln euro.

Podobną deklarację złożyła czeska strona. Ich przemysł zbrojeniowy ma pracować nad zwiększeniem zdolności produkcyjnych tak, aby zapewnić jeszcze większe wsparcie w zakresie amunicji dużego kalibru, haubic i dział samobieżnych. Estonia będzie dalej prowadziła szkolenia podstawowe i specjalistyczne dla setek członków Sił Zbrojnych Ukrainy w 2023 r. Ponadto pakiet pomocowy Tallina składa się z kilkudziesięciu haubic 155 mm FH-70 i 122 mm D-30, tysięcy pocisków 155 mm amunicji artyleryjskiej, pojazdów wsparcia dla jednostek artylerii, setek granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M2 z amunicją o łącznej wartości wymiany około 113 mln euro.

Łotwa przygotuje nowe dotacje w postaci dodatkowych kilkudziesięciu przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej Stinger i dodatkowych elementów obrony przeciwlotniczej, dwóch śmigłowców M-17, karabinów maszynowych z amunicją, dronów i części zamiennych do haubic M109. Ponadto Ryga planuje przeszkolić około 2000 ukraińskich żołnierzy.

Litwa dostarczy działa przeciwlotniczych L-70 z dziesiątkami tysięcy amunicji, dwa śmigłowce Mi-8. Wilno w 2023 r. zainwestuje 40 mln euro w zamówienia na wsparcie ukraińskiego wojska. Będą to m. in. anty-drony, optyka, urządzenia termowizyjne i drony. Ponadto 2 mln euro zostanie przekazane do brytyjskiego Międzynarodowego Funduszu na finansowanie projektów zakupu ciężkiej broni, takich jak systemy artylerii i amunicji, bezpośrednie platformy ogniowe lub opancerzone pojazdy bojowe. Łączna wartość nadchodzącego pakietu wsparcia dla ofiar śmiertelnych na Litwie wynosi 125 milionów euro.

Polska będzie nadal udzielać Ukrainie. Nowy pakiet pomocowy składa się z dział przeciwlotniczych S-60 z 70 tys. sztuk amunicji według dokumentu przekazała już 42 wozy piechoty nieznanego rodzaju oraz pakiety szkoleniowe dla dwóch batalionów zmechanizowanych. Ponadto Warszawa kontynuuje dostawy haubic KRAB 155 mm i zaopatruje wojsko ukraińskie w różnego rodzaju amunicję. Stale prowadzone również szkolenia medyczne i inżynieryjne. Ponadto strona polska jest gotowa przekazać 14 czołgów Leopard 2 z 1000 sztuk amunicji. Do tego czasu powstanie szersza koalicja darczyńców czołgów Leopard 2.

Czytaj także: Zygmunt Krasiński — śmierć imperiom, wolność dla Narodu!

Słowacja będzie kontynuować intensywne rozmowy z sojusznikami na temat możliwości odblokowania możliwości wysłania dodatkowego sprzętu dla Ukrainy. Wysiłek skoncentruje się na możliwościach związanych z czołgami, pojazdami bojowymi piechoty, systemami obrony przeciwlotniczej, ale także zwiększoną produkcją haubic, sprzętu rozminowywania i amunicji. Konkretne szczegóły mają zostać opracowane w odpowiednim czasie na podstawie ciągłej wymiany informacji z sojusznikami i partnerami. Bratysława będzie nadal szkolić ukraińskich żołnierzy i rozszerzać szkolenia wymagane przez Ukrainę.

Obfity jest również pakiet pomocowy zaanonsowany przez Wielką Brytanie. Londyn przekaże eskadrę czołgów Challenger 2 z opancerzonymi pojazdami do odzyskiwania i naprawy, dział samobieżnych AS90 155 mm, setki innych pojazdów opancerzonych i chronionych, pakiet wsparcia manewrowego, w tym możliwości łamania pól minowych, bezzałogowe systemy powietrzne wspierających artylerię, 100 000 pocisków artyleryjskich, w tym setki bardziej zaawansowanych pocisków, rakiety GMLRS, przenośne zestawy przeciwlotniczne Starstreak, pociski obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu, amunicję przeciwpancernej Brimstone oraz pakiet sprzętu części zamiennych do modernizacji do stu ukraińskich czołgów i pojazdów bojowych piechoty. Ponadto pakiet jest dodatkowo rozszerzony o kontynuowanie szkolenia dla ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania koordynuje również Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy, który wraz z partnerami zebrał już prawie 600 mln funtów.

narodowcy.net/gov.uk

Читать всю статью