Polska będzie produkować komponenty do myśliwców F-16

narodowcy.net 1 год назад

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki zapowiedział, iż w polska fabryka będzie produkować między 70 a 80 procent struktury kadłuba do F-16. Jest to kolejny krok do rozwoju polskiego przemysłu lotniczego.

Bieżący rok jest bardzo owocny dla Polskich Zakładów Lotniczych Mielec, należących do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, producenta takich samolotów jak F-16, C-130 Hercules, czy F-35. Obejmowały one modernizację i przygotowanie powierzchni oraz uruchomienie linii produkcyjnej. Część pracowników PZL Mielec przez pół roku szkoliła się w głównej fabryce Lockheed Martin w Greenville w USA. Ponadto w PZL Mielec na stałe pracuje 12 amerykańskich inżynierów.

Prace wdrożeniowe i przygotowawcze do produkcji elementów konstrukcji F-16 rozpoczęły się w 2022 r. 30 marca 2023 r. w mieleckich zakładach ukończono produkcję pierwszych dwóch struktury do najnowszej wersji myśliwca F-16, Block 70/72. Ukończono struktury tylnej i przedniej części centralnego kadłuba samolotu.

Natomiast 29 sierpnia bieżącego roku w Mielcu ukończono produkcję pierwszej struktury tylnej części kadłuba do najnowszej wersji myśliwca F-16 w wersji Block 70/72. Firma zwraca uwagę, iż jest to symboliczny powrót do produkcji wojskowych samolotów odrzutowych. Elementy F-16 powstają w wyremontowanej hali, w której ponad 20 lat temu produkowano samoloty szkolno-bojowe. Ukończona struktra tylnej części kadłuba F-16, podobnie jak pozostałe, mniejsze komponenty F-16, również produkowane w PZL Mielec, trafi na linię montażu końcowego Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie myśliwce F-16 Block 70/72 są w tej chwili produkowane dla klientów z Europy i Bliskiego Wschodu.

Produkcja struktur F-16 Block 70/72 w PZL Mielec jest prowadzona w kompleksowo zmodernizowanej hali, o łącznej powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych. W przeszłości produkowano tu wojskowe samoloty odrzutowe. Cieszę się, iż Lockheed Martin docenił kompetencje naszych pracowników oraz potencjał tego miejsca i zdecydował się ulokować tu produkcję struktur F-16. To także dowód zaangażowania Lockheed Martin w rozwój PZL Mielec i potencjału przemysłowego naszego kraju - Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec

Współpraca przy programie F-16 w Polsce jest świadectwem naszego zaangażowania we wspieranie potencjału krajowego przemysłu. Dzisiejsze wydarzenie, czyli ukończenie pierwszej struktury tylnej sekcji kadłuba samolotu F-16 Block 70/72 jest ukoronowaniem prac, które rozpoczęły się w 2021 roku. Poprzez transfer technologii i rozwój kompetencji pracowników pomogliśmy PZL Mielec powrócić do tradycji produkcji myśliwców - Orlando Sanchez, wiceprezes i dyrektor generalny Integrated Fighter Group w Lockheed Martin.

Today in #Poland we celebrated completion of the first F-16 rear fuselage built by PZL Mielec an @LockheedMartin company. This event underlines our commitment to support Poland’s defense industry and economy through jobs, knowledge exchange and exports. pic.twitter.com/r1t3hbeNqc

— Lockheed Martin Europe (@LMEuropeNews) August 29, 2023

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes Janusz Zakręcki stwierdził, iż w PZL Mielec będzie produkowała między 70 a 80 procent struktury kadłuba F-16. Spółka ma zamiar zrealizować plan do końca przyszłego roku. w tej chwili jest to około 50 proc struktur kadłuba do myśliwców.

narodowcy.net/money.pl/pzlmielec.pl

Читать всю статью