"Rodzina 800+" to zmodyfikowana wersja programu "Rodzina 500+", która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku. Najważniejsza zmiana w programie to podniesienie kwoty świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia. Tymczasem zbliża się istotny termin ws. tego świadczenia.
Za kilka dni jest istotny termin dla pobierających 800+
Jako podano na stronie MRPiPS, wnioski w ramach programu "Rodzina 800+" na nowy okres świadczeniowy – trwający od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku – można składać już od 1 lutego. "Warto zrobić to bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia" – podkreśla na swojej stronie resort.
Jak można złożyć wniosek o 800 plus? Wniosek o świadczenie można złożyć przez:
portal informacyjno-usługowy Emp@tia
platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS
bankowość elektroniczną.
Co ważne, "rodzice mają trzy miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka".
Ministerstwo przypomina też, iż "świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 800+" przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie 18 roku życia".
Złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
MRPiPS zwraca uwagę, iż jeżeli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie, czyli po 30 czerwca, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie jej ustalone (a świadczenie wypłacone) od miesiąca złożenia wniosku.
"W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, iż świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku" – wyjaśniono.
Najpewniej niedługo wejdą ograniczenia dla Ukraińców ws. 800+
A co Polacy myślą o 800+? Po ośmiu latach od wprowadzenia 500+ ponad połowa Polaków uważała, iż świadczenie trzeba znieść lub ograniczyć. Za podnoszeniem kwoty tej formy wsparcia rodzin było jedynie 15 procent Polaków. Pokazał to sondaż SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Dodajmy, iż ostatnio prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta podkreślił, iż świadczenia socjalne, takie jak 800+, powinny być dostępne dla cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów jak praca na terenie Polski czy płacenie u nas podatków. Rząd ma się zająć tą kwestią.
"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak" – napisał premier Donald Tusk.