Ministerstwo zdrowia Peru sklasyfikowała osoby transpłciowe jako chore psychiczne. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem tzw. „środowisk LGBT”.
Ministerstwo zdrowia Peru postanowiło zaklasyfikować osoby transpłciowe oraz interpłciowe jako chore psychiczne. Resort stwierdził, iż dekret jest jedynym sposobem, w którym służba zdrowia może zagwarantować pełną opiekę medyczną w zakresie zdrowia psychicznego. Niedawno, jak twierdzi „The Telegraph” rząd zakazał wzmianek o równości płci w podręcznikach szkolnych. Ministerstwo zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdziło, iż mimo nowego zakwalifikowania osoby transpłciowe oraz tzw. „inne osoby LGBTQ+” nie będą zmuszane do poddawania się terapiom konwersyjnym. Decyzję peruwiańskiego rządu krytykują tzw. „środowiska LGBT”.
W kontekście decyzji Limy warto przypomnieć oświadczenie wydane przez Niemieckie Zgromadzenie Medyczne, w którym lekarze wzywają do zakazania stosowania substancji blokujących dojrzewanie, hormonów płciowych i przeprowadzania operacji zmiany płci u osób poniżej 18 lat. Decyzję podjęto po przegłosowaniu przez Bundestag prawa umożliwiającego zmianę płci na żądanie od 14 roku życia. W rezolucji zwrócono uwagę na głębokie konsekwencje przemian młodych ludzi na całe ich życie, w tym utratę funkcji rozrodczych. Autorzy wskazali także na najważniejszy wniosek z niedawnego holenderskiego badania, w którym dowiedziono, iż dysforia płciowa u dzieci i młodzieży przemija z czasem: „niezadowolenie z płci lub seksu występuje najczęściej w wieku około jedenastu lat, a częstotliwość tej symptomatologii maleje wraz z wiekiem. Zdecydowana większość nieletnich nie wykazuje trwałego niezadowolenia z płci w ciągu swojego życia”.
Podczas zgromadzenia stwierdzono także, iż nieletni nie powinni mieć możliwości „samoidentyfikacji” z wybraną płcią bez wcześniejszej specjalistycznej diagnozy i konsultacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
Wytyczne opracowano pod patronatem AWMF, Stowarzyszenia Naukowych Towarzystw Medycznych w Niemczech, w którym uczestniczyło 26 innych organizacji medycznych z Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Projekt ma zostać poddany głosowaniu przez Zarządy 27 stowarzyszeń i, jeżeli zostanie zaakceptowany, zostanie opublikowany w czerwcu 2024 roku.
W tym kontekście warto przypomnieć, iż Trybunał Konstytucyjny w Kolumbii uznał ministerstwo ds. równości, utworzone w 2022 r. z inicjatywy lewicowego prezydenta Gustavo Petro, za niezgodne z konstytucją. Jak orzekł Trybunał, podczas powstania ministerstwa „doszło do błędów proceduralnych”. Wskazywała na to grupa 11 parlamentarzystów, którzy w roku 2022, krótko o utworzeniu ministerstwa wniosła skargę do TK.
Argumentowali oni, iż w czasie powoływania ministerstwa nie odbyła się obowiązkowa debata w parlamencie, podczas której omówionoby m.in. skutki prawne i finansowe. Wskazali również na sprawozdania urzędu, z których wynika, iż w tym roku wykorzystało mniej niż 1 proc. swojego budżetu, co budzi wątpliwości co do jego skuteczności.
narodowcy.net/New York Post/ The Telegraph