PE za zmianą traktatów unijnych w zakresie zasady jednomyślności głosowania

dailyblitz.de 1 год назад
Zdjęcie: pe-za-zmiana-traktatow-unijnych-w-zakresie-zasady-jednomyslnosci-glosowania


Parlament Europejski (PE) wyraził w środę poparcie dla zmiany traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów opowiedziało się za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Decyzja ta dotyczy m.in. zniesienia zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach oraz przekazania dodatkowych kompetencji instytucjom UE.

W trakcie sesji głosowań eurodeputowani poparli raport Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), który zaleca modyfikację traktatów unijnych. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 291 europosłów, przeciw było 274, a 44 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z planem, sprawozdanie trafi teraz 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich, zgodnie z deklaracjami prezydencji hiszpańskiej. Hiszpańska prezydencja twierdzi, iż istnieje wystarczająca większość, aby przekazać sprawę Radzie Europejskiej, która, posługując się zwykłą większością głosów, może zwołać Konwent.

Konwent składa się z przedstawicieli państw członkowskich i instytucji unijnych, a jego zadaniem jest opracowanie traktatu, który później trafia do Rady Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje następnie Konferencję Międzyrządową, a uzgodniony traktat podlega ratyfikacji przez państwa członkowskie. Ostateczny los proponowanych zmian nie pozostało przesądzony.

Przypomnijmy, iż 25 października Komisja Spraw Konstytucyjnych Europarlamentu (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające modyfikację unijnych traktatów. Dokument liczący 110 stron zawiera propozycje 267 zmian w obu traktatach – dotyczących Unii Europejskiej oraz Funkcjonowania Unii Europejskiej. Propozycje te obejmują między innymi eliminację zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach oraz przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na szczebel UE. To krok w kierunku federalizacji UE.

W planach jest również utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych dla UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE), a także rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4). Te ostatnie miałyby obejmować osiem nowych obszarów, takich jak polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, ochrona granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obrona cywilna, przemysł i edukacja. Przyznanie nowych kompetencji wyłącznych miałoby wzmocnić rolę UE w dziedzinie polityki klimatycznej. Jednocześnie współdzielenie kompetencji w obszarach dotychczas podlegających wyłącznej jurysdykcji państw członkowskich mogłoby prowadzić do wprowadzenia regulacji, które obowiązywałyby wszystkie kraje, choćby te, które się na to nie zgodziły.

Krytycy postulowanych zmian podkreślają możliwość pośredniego wpływania UE na programy nauczania w szkołach, a także na ograniczenie ochrony życia dzieci poczętych. W raporcie zawarto także propozycje dotyczące uproszczenia procedury zawieszania w prawach członka tych państw, które naruszą “wartości unijne” – “praworządność”, “demokrację”, “wolność”, “prawa człowieka”, “równość”. Dokument przewiduje także dalsze wzmocnienie pozycji Komisji Europejskiej oraz możliwość wprowadzenia instytucji ogólnounijnego referendum.


Here’s Europa,Z ostatniej chwili,PE,traktaty unijne,ue-related post from
PE za zmianą traktatów unijnych w zakresie zasady jednomyślności głosowania:

Читать всю статью