Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich

polska-zbrojna.pl 9 часы назад

Polska swoją historię i politykę pamięci buduje na tożsamości oraz miłości do ojczyzny – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na Górze Świętej Anny, gdzie złożył kwiaty przy Pomniku Czynu Powstańczego. Ogłosił też przewidzianą na 16 mln zł rewitalizację pomnika i otaczającego go terenu. To miejsce było areną najbardziej zaciętych walk podczas III powstania śląskiego.

– Jesteśmy tu w hołdzie wszystkim tym, którzy oddali to, co najcenniejsze: swoje życie i zdrowie, żebyśmy mogli być dzisiaj w wolnej Polsce – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, na Górze Świętej Anny podczas uroczystości upamiętniającej powstania śląskie. Była ona częścią obchodzonego 20 czerwca Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

REKLAMA

Jak podkreślił wicepremier, walki na Śląsku miały istotne znaczenie dla powrotu tego regionu w granice odradzającej się Polski. Szef MON-u złożył też kwiaty przy Pomniku Czynu Powstańczego. – Ten symboliczny gest złożenia wieńców nie jest tylko wyrazem szacunku, ale jest tak naprawdę wyrazem oddania, iż to, co było przed nami, ma dla nas znaczenie – wskazał szef MON-u i przypominał o historii i złożoność tych ziem.

Zaznaczył też, iż Polska swoją historię i politykę pamięci buduje zawsze na tożsamości oraz miłości do ojczyzny. – Wyrazem tego jest inwestycja, którą symbolicznie dziś rozpoczynamy na Górze Świętej Anny, żeby ten plac, który wymaga interwencji, rekonstrukcji, oraz pomnik Ksawerego Dunikowskiego zostały zmodernizowane i odnowione – podkreślił wicepremier. Wyraził też nadzieję, iż podczas przyszłorocznych obchodów tutejszy pomnik będzie już po modernizacji. Inwestycja opiewa na około 16 mln zł i ma dotyczyć także otoczenia pomnika, m.in. amfiteatru skalnego, który tam się znajduje.

Szef MON-u dodał, iż po renowacji miejsce to ma stać się nie tylko symbolem walki polskich powstańców, ale też tętni
życiem. – Bardzo proszę, żebyśmy, współdziałając w ramach rządu i samorządu, zawarli porozumienie o wykorzystaniu i zagospodarowaniu przestrzeni, jaką daje amfiteatr, do odbywających się przez cały sezon wydarzeń, bo wtedy ta inwestycja ma głęboki sens – ocenił minister. Wskazał też, iż polityka historyczna jest jednym z wielu kierunków polityki państwa. – Przede wszystkim ocenią nas i wystawią nam świadectwo przyszłe pokolenia – zaznaczył wicepremier. Jak mówił, będą nas one rozliczać z tego, czy zrobiliśmy wszystko, aby następne generacje żyły w najpiękniejszym i najbezpieczniejszym kraju na świecie. – To jest dla nas, dla naszego rządu, absolutnie naczelne zadanie – dodał szef MON-u.

Powstania śląskie z lat 1919–1921 były zbrojnymi wystąpieniami polskiej ludności przeciwko władzom niemieckim i dążeniem do przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego. W ich efekcie włączono do Polski najbardziej uprzemysłowioną część regionu.

Góra Świętej Anny była areną najkrwawszych i najbardziej zaciętych walk podczas III powstania śląskiego w maju 1921 roku. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych symboli walki o niepodległość Śląska oraz miejscem pamięci o uczestnikach wydarzeń. Główne uroczystości realizowane są przy Pomniku Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego, odsłoniętym w 1955 roku.

Anita Blinkiewicz
Читать всю статью