Padło pytanie o zadowolenie z życia. Polska w czołówce państw Unii Europejskiej

news.5v.pl 4 часы назад

Najbardziej zadowoleni z życia są Finowie, następnie Belgowie, Austriacy, Rumunii i Słoweńcy. Tuż za nimi znaleźli się Polacy – tak wynika z badania satysfakcji wśród mieszkańców Unii Europejskiej. Na drugim końcu rankingu uplasowali się Bułgarzy, Łotysze i Grecy.

Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy Finlandii (7,8 pkt na 10 możliwych), a w następnej kolejności – Belgii, Austrii, Rumunii i Słowenii (po 7,7 pkt) – wynika z danych za 2023 rok opublikowanych przez Eurostat, który zbadał poziom satysfakcji wśród mieszkańców Unii Europejskiej.

Zaraz za nimi znalazła się Polska – z wynikiem 7,6 pkt – razem z Irlandią i Holandią.

Na drugim końcu skali pod względem deklarowanej satysfakcji z życia uplasowali się Bułgarzy (5,9 pkt), Łotysze i Grecy (po 6,9 pkt). Średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 7,3 pkt.

In 2023, the average life satisfaction rating in the EU was 7.3 on a scale from 0 to 10.

Highest in:
Finland ( 7.8)
Belgium, Austria, Romania, and Slovenia (each at 7.7)

Lowest in:
Bulgaria (5.9)
Latvia and Greece (both 6.9)

https://t.co/2fcztLioBZ pic.twitter.com/FbQ09H8GSZ

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) January 22, 2025

Badanie Eurostatu. Polacy wśród najbardziej zadowolonych z życia mieszkańców UE

We wszystkich krajach z wyjątkiem Bułgarii średnia ocena zadowolenia z życia była wyższa niż 6 pkt, co oznacza, iż większość mieszkańców w UE deklarowała raczej zadowolenie niż niezadowolenie.

W porównaniu z 2022 r. największy wzrost odnotowano w Niemczech (o 0,5 pkt i wynosi 7). Z kolei w pięciu krajach nastąpił spadek: w Austrii (o 0,2 pkt) oraz Danii, Finlandii, Holandii i Polsce (o 0,1 pkt).

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski chce do UE. Wskazał na Polskę

Eurostat oceniał satysfakcję z życia przy pomocy 10-punktowej skali, gdzie 0 oznacza „bardzo niezadowolony”, a 10 „bardzo zadowolony”.

Eurostat zastrzegł, iż na zadowolenie z życia może wpływać wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja rodzinna i finansowa, a także różnorodność doświadczeń, wyborów, priorytetów, czy hierarchia wartości danej osoby.

Czytaj więcej

Читать всю статью