Orka tuż, tuż

polska-zbrojna.pl 4 часы назад

Dokładnie za tydzień, 29 czerwca, podpisane zostaną umowy, na mocy których szwedzki koncern Saab zbuduje dla Wojska Polskiego trzy nowe okręty podwodne typu A26. Po kilku miesiącach intensywnych negocjacji udało się ustalić zakres współpracy przemysłowej oraz wojskowej w obszarze szkolenia załóg jednostek podwodnych.

– Wszystko idzie w dobrym kierunku, byśmy 29 czerwca w Gdyni podpisali umowę – poinformował dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Już nie rządową, ale między przedsiębiorstwami – o wykonaniu zobowiązań, dostarczeniu trzech okrętów podwodnych, wypożyczeniu od przyszłego roku gap fillera – okrętu na czas przejściowy, zdobywaniu umiejętności szkolenia załogi, ale też o sprzedaży naszych okrętów – choćby okrętu typu Ratownik – dla marynarki wojennej Szwecji – dodał szef MON-u.

„Orka”, czyli pozyskanie nowoczesnych okrętów podwodnych, to jeden z najbardziej wyczekiwanych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Po wycofaniu ze służby wszystkich okrętów podwodnych klasy Kobben rodzima flota wojenna ma w tej chwili do dyspozycji tylko jeden okręt podwodny – wysłużony i odstający od wymagań współczesnego pola walki ORP „Orzeł”. – Kontrakt oczekiwany od 30 lat, obiecywany przez wszystkich moich poprzedników, wszystkie poprzednie rządy i wszystkich prezydentów Rzeczypospolitej, będzie zrealizowany ze stroną szwedzką – powiedział Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Choć pierwsze przymiarki do zakupu nowych jednostek podwodnych podjęto już w 2010 roku, to przez lata nie doczekaliśmy się formalnego ogłoszenia postępowania w ich sprawie. Nastąpiło to dopiero w maju 2023 roku, a do walki o zlecenie na budowę trzech okrętów zgłosiły się koncerny stoczniowe ze Szwecji, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii (wraz z rządami tych państw, które musiały zobowiązać się do dostarczenia Polsce tzw. zdolności pomostowych w zakresie szkolenia załóg).

We wrześniu 2025 roku rząd zobowiązał się do przyspieszenia programu „Orka”, a w listopadzie 2025 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakomunikowało, iż spośród złożonych ofert najkorzystniejszą przedstawiła Szwecja i to z nią podjęte zostały końcowe negocjacje.

Kilka dni temu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział, iż niezbędne umowy zostaną podpisane do końca czerwca. Nastąpi to 29 czerwca podczas polsko-szwedzkich konsultacji międzyrządowych, w których wezmą udział szefowie rządów oraz kluczowi ministrowie (ze strony Szwecji będą to m.in. Maria Malmer Stenergard, minister spraw zagranicznych; Pål Jonson, minister obrony, oraz Andreas Carlson, minister infrastruktury).

Krzysztof Wilewski, Jakub Borowski
Читать всю статью