Dokładnie za tydzień, 29 czerwca, podpisane zostaną umowy, na mocy których szwedzki koncern Saab zbuduje dla Wojska Polskiego trzy nowe okręty podwodne typu A26. Po kilku miesiącach intensywnych negocjacji udało się ustalić zakres współpracy przemysłowej oraz wojskowej w obszarze szkolenia załóg jednostek podwodnych.
– Wszystko idzie w dobrym kierunku, byśmy 29 czerwca w Gdyni podpisali umowę – poinformował dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Już nie rządową, ale między przedsiębiorstwami – o wykonaniu zobowiązań, dostarczeniu trzech okrętów podwodnych, wypożyczeniu od przyszłego roku gap fillera – okrętu na czas przejściowy, zdobywaniu umiejętności szkolenia załogi, ale też o sprzedaży naszych okrętów – choćby okrętu typu Ratownik – dla marynarki wojennej Szwecji – dodał szef MON-u.
„Orka”, czyli pozyskanie nowoczesnych okrętów podwodnych, to jeden z najbardziej wyczekiwanych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Po wycofaniu ze służby wszystkich okrętów podwodnych klasy Kobben rodzima flota wojenna ma w tej chwili do dyspozycji tylko jeden okręt podwodny – wysłużony i odstający od wymagań współczesnego pola walki ORP „Orzeł”. – Kontrakt oczekiwany od 30 lat, obiecywany przez wszystkich moich poprzedników, wszystkie poprzednie rządy i wszystkich prezydentów Rzeczypospolitej, będzie zrealizowany ze stroną szwedzką – powiedział Kosiniak-Kamysz.









