Największe jeziora w Europie to często zbiorniki, w przypadku których trudno dostrzec z jednego ich brzegu drugi brzeg. W ścisłej czołówce trudno szukać polskich jezior, a mamy przecież w kraju kilka całkiem sporych zbiorników wodnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Gdzie znajduje się największe jezioro w Europie? To wcale nie zaskoczenie
Największe jezioro w Europie znajduje się w Rosji. Tam też zlokalizowane jest największe jezioro zaporowe w Europie: Zbiornik Kujbyszewski. Co ważne, jezioro zaporowe, nazywane też często zbiornikiem retencyjnym, jest sztucznym zbiornikiem wodnym, który zawdzięcza swe powstanie zatamowaniu wód rzecznych dzięki zapory wodnej. Zbiornik Kujbyszewski jest największym ze sztucznych zbiorników, jakie powstały na Wołdze. Ze swoją powierzchnią 6450 km2 jest jednocześnie trzecim pod względem wielkości jeziorem zaporowym na świecie.
Zbiornik Kujbyszewski Autorstwa Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, iż to Olegivvit (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, iż to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=809950
Mówiąc o największych jeziorach Europy mamy jednak na myśli głównie naturalne zbiorniki wodne. Co ciekawe, nie tylko największe jezioro w Europie znajduje się w Rosji. Również drugie co do wielkości jezioro Europy zlokalizowane jest w Rosji, konkretniej w jej północno-zachodnim rejonie, w Republice Karelii, pomiędzy jeziorem Ładoga a Morzem Białym. Mowa o jeziorze Onega, które jest znacznie większe od największego jeziora zaporowego, jego powierzchnia to 9720 km2.
Onega Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134531
Znajduje się na nim około 1650 wysp, z których najbardziej znana jest wyspa Kiży. Podziwiać na niej można zabytkowy kompleks drewnianych cerkwi, kaplic i domów, a wśród nich wybudowaną w 1714 roku i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jezioro Onega jest istotnym punktem transportowym i gospodarczym, niegdyś silnie rozwinięte było tu rybołówstwo, w tej chwili wzrosło znaczenie turystyki i rekreacji. Jezioro Onega jest popularnym miejscem uprawiania sportów wodnych, stanowi też miejsce zmagań sportowych, w tym sportów ekstremalnych.
Jakie jest największe jezioro w Europie? Sprawdźmy
Skoro Onega jest drugim co do wielkości jeziorem naszego kontynentu, to jakie jest największe jezioro w Europie? Jest nim jezioro Ładoga, niegdyś nazywane też Newa. Położone jest na północny wschód od Petersburga, a do 1940 roku jego część należała do Finlandii. Jezioro Ładoga jest nie tylko największym pod względem powierzchni jeziorem w Europie, ale także największym pod względem objętości jeziorem naszego kontynentu. Jego powierzchnia całkowita bez wysp wynosi 17871 km2.
Ładoga Autorstwa Yoneh, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1655628
Na Ładodze usytuowanych jest 660 wysp. Od Zatoki Fińskiej jezioro Ładoga oddziela Przesmyk Karelski, zaś wody jeziora łączą się z tą zatoką rzeką Newa. Ładoga jest jeziorem żeglownym, stanowi główny szlak transportowy pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Białym i rzeką Wołgą. Na uwagę zasługuje Twierdza Oreszek (Orzeszek lub Twierdza Szlisselburska), wzniesiona na Wyspie Orzechowej, usytuowanej w miejscu, gdzie z jeziora Ładoga wypływa rzeka Newa. Twierdzę wzniesiono w XIV w. w celu obrony granicy ze Szwecją, później użytkowano ją jako więzienie. w tej chwili jest siedzibą muzeum.
Zobacz też: Mało czasu zostało, aby odwiedzić ten raj. Polaku, zbieraj pieniądze na wycieczkę, bo nie zdążysz!
Ranking: "Największe jeziora w Europie". Sprawdź, czy cię zaskoczy
Ranking "Największe jeziora w Europie" otwierają więc dwa rosyjskie jeziora: Ładoga i Onega. Na trzecim miejscu plasuje się natomiast jezioro Wener (Vänern).
Wener Wirestock / iStock
Położone jest w południowo-zachodniej części Szwecji. Ze swoją powierzchnią 5650 km2 jest nie tylko największym jeziorem Szwecji, ale także największym jeziorem Unii Europejskiej. Największą rzeką, która je zasila, jest Klarälven, wpadająca do niego w okolicy miasta Karlstad. Jezioro to stanowi fragment najdłuższego systemu kanałów w Szwecji, łączącego cieśninę Kattegat z Morzem Bałtyckim. Ta droga wodna ma długość niemal 200 km. Linia brzegowa jeziora ma długość 2000 km, a jego brzegi są niskie i łagodne, zaś wiele z nich ma piaszczyste plaże. Jezioro jest bogate w ryby, mieszkają w nim przede wszystkim pstrągi, sandacze i szczupaki.
Zdjęcie ilustracyjne iStock
Wśród wysp na jeziorze Wener na uwagę zasługuje Kållandsö, druga co do wielkości wyspa tego jeziora. Jest miejscem popularnym wśród turystów z uwagi na średniowieczny zamek Läckö oraz kościół w Otterstad. Pierwsza twierdza powstała tu w 1298 roku, zamek rozbudowano po pożarze z 1470 roku, a do czasów obecnych zachował się w kształcie nadanym mu w XVII wieku. Został on uznany za najpiękniejszy zamek Szwecji.
Największe jeziora w Europie [lista]. Czy znasz je wszystkie?
Jakie są największe jeziora w Europie? Lista przedstawia się następująco:
Ładoga (Rosja) pow. 17871 km2
Onega (Rosja) pow. 9720 km2
Wener (Szwecja) pow. 5650 km2
Saimaa (Finlandia) pow. 4400 km2
Pejpus lub Jezioro Czudzkie (Estonia, a dokładniej granica między Estonią a Rosją) pow. 3543 km2
Wetter (Szwecja) pow. 1893 km2
Jezioro Białe (Rosja) pow. 1290 km2
Wygoziero (Rosja) pow. 1250 km2
IJsselmeer (Holandia) pow. 1137 km2
Päijänne (Finlandia) pow. 1083 km2.
Które z polskich jezior jest najpiękniejsze? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.