Nowość! Skandal w Bundestagu. Dwóch Posłów AfD bez immunitetu

wbijamszpile.pl 8 месяцы назад

W ciągu jednego dnia Bundestag pozbawił immunitetu dwóch posłów AfD. Chociaż przypadki są różne, obaj politycy uważają, iż działania są motywowane politycznie.

Prokuratura Generalna w Monachium wszczęła dochodzenie przeciwko posłowi AfD Petrowi Bystronowi z powodu podejrzenia o korupcję i pranie pieniędzy. Przeszukano kilka obiektów, w tym biuro Bystrona w Berlinie. Parlament wcześniej pozbawił go immunitetu. Wieczorem również jego kolega z frakcji, Hannes Gnauck, stracił immunitet, co umożliwiło przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego przeciwko przewodniczącemu Junge Alternative. Na razie nie ujawniono konkretnych powodów.

Przeszukiwania w kilku miejscach

Według prokuratury w Monachium, w przypadku Bystrona planowano przeszukania w kilku miejscach w Bawarii i na Majorce. W akcji brało udział jedenastu prokuratorów i około siedemdziesięciu policjantów z bawarskiego Urzędu Kryminalnego. Prokuratura podkreśliła, iż do czasu ewentualnego skazania obowiązuje domniemanie niewinności.

Bystron nazwał dochodzenie politycznie motywowanym.

Postępowanie zostanie umorzone, gdy wybory się zakończą – powiedział portalowi „Zeit Online”. „To nas kosztuje kilka głosów w wyborach, ale inni wyborcy pozostaną lojalni wobec AfD.”

Kontrowersje z Powodu Powiązań z Rosją i Chinami

Bystron, poseł z okręgu wyborczego Monachium-Północ, jest członkiem AfD w Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu od 2017 roku. Zajmuje także drugie miejsce na liście kandydatów AfD do Parlamentu Europejskiego w wyborach 9 czerwca. Bystron i główny kandydat Maximilian Krah byli w ostatnich tygodniach w centrum kontrowersji z powodu możliwych powiązań z prorosyjskimi sieciami i podejrzeń o przyjmowanie pieniędzy.

W marcu Czechy umieściły prorosyjską platformę internetową „Voice of Europe” na narodowej liście sankcji po dochodzeniu służb wywiadowczych. Na platformie tej pojawiły się wywiady z Bystronem i Krahem. Czeskie media informowały, iż Bystron mógł również przyjąć pieniądze. Prokuratura w Monachium wszczęła wstępne dochodzenie, aby sprawdzić, czy istnieje podejrzenie o łapówkarstwo poselskie. Dochodzenie dotyczy zarzutów związanych z „Voice of Europe”.

Organy ścigania w Dreźnie również prowadziły wstępne dochodzenie przeciwko Krahowi, który pochodzi z Drezna, w związku z możliwymi płatnościami z Chin. Podczas gdy prokuratura w Monachium kontynuuje dochodzenie przeciwko Bystronowi, w Dreźnie dochodzenie w sprawie Kraha jest w toku. W czwartek w stolicy Saksonii nie podano nowych informacji. Krah i Bystron twierdzili, iż nie przyjęli żadnych pieniędzy.

Krah jest również w centrum uwagi, ponieważ jego były współpracownik Jian G. został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. W związku z dochodzeniem przeciwko G. prokuratura federalna w zeszłym tygodniu przeszukała biura Kraha i jego byłego współpracownika w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Dokumenty należące do Kraha są chronione immunitetem poselskim. Immunitet może zostać zniesiony tylko na wniosek organów przez decyzję parlamentu. Komisja odpowiedzialna za to w Parlamencie Europejskim nie spotka się jednak przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca. Krah zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Kierownictwo AfD wciąż czeka na dowody

Kierownictwo AfD przez cały czas wspiera swoich dwóch kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Krah, po krótkiej przerwie, ponownie uczestniczy w kampanii wyborczej. W przypadku Bystrona, liderzy partii Alice Weidel i Tino Chrupalla krótko oświadczyli: „Zniesienie immunitetu i przeszukanie biur oraz prywatnych pomieszczeń Petra Bystrona to poważna sprawa.” Dotychczas nie przedstawiono dowodów na zarzuty stawiane od tygodni. Frakcja ma nadzieję na szybkie zakończenie dochodzenia, „aby nie powstało podejrzenie, iż władze i prokuratury próbują wpłynąć na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego”.

Drugi poseł AfD traci immunitet

Wieczorem Bundestag również pozbawił immunitetu posła AfD Hannesa Gnaucka, co pozwoliło na przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego przeciwko przewodniczącemu Junge Alternative. Organizacja młodzieżowa AfD została uznana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji w kwietniu 2023 roku za skrajnie prawicową.

Nie ujawniono na razie szczegółowych powodów zniesienia immunitetu 32-latka. Według informacji ARD, chodzi o sprawę dyscyplinarną z czasów jego służby w Bundeswehrze. Gnauck reprezentuje AfD w Komisji Obrony. Politycy innych partii ostro skrytykowali fakt, iż Wojskowy Służb Kontrwywiadowczy (MAD) Bundeswehry uznał byłego żołnierza za „ekstremistę”.

Immunitet zniesiony „bez widocznego powodu”

Gnauck, który służył w Bundeswehrze od 2014 do 2021 roku jako żołnierz zawodowy, oświadczył wieczorem, iż już kilka tygodni temu zaproponował przewodniczącej Bundestagu Bärbel Bas zniesienie swojego immunitetu, aby rozwiązać stawiane mu zarzuty. Bas poinformowała go wtedy, iż ten krok nie jest konieczny.

Teraz, krótko przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, jego immunitet został zniesiony „bez widocznego powodu”, aby umożliwić dochodzenie w sprawie, która od trzech lat była nierozstrzygnięta.

„Fałszywe przedstawianie polityków opozycji jako skorumpowanych lub przestępczych ma wyraźnie na celu pogorszenie wyników AfD”, oświadczył polityk.

Dodał, iż nie ma sobie nic do zarzucenia i czeka na wyniki dochodzenia.

Fernab von Brüssel müssen Kinder & Jugendliche die Folgen einer Politik ausbaden, die keinerlei Zukunftsperspektive mehr bietet, während der Alltag für viele von ihnen zum Überlebenskampf wird. Wir lassen Dich nicht im Stich: #blau statt bunt! #AfD https://t.co/tXfQVhOoJh pic.twitter.com/ORvLFpGCbE

— AfD (@AfD) May 16, 2024

dpa/ARD/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Читать всю статью