NIK — вопиющая бесхозяйственность при закупке вакцин

myslpolska.info 1 год назад

Jak podaje portal medexpres.pl w ocenie Najwyższej Izba Kontroli część decyzji o zakupie szczepionek przeciw COVID-19 była działaniami rażąco niegospodarnymi. Przeprowadzone przez NIK kontrole wykazały też brak reakcji lub reakcje spóźnione o rok na sygnały o wadach jakościowych w dwóch partiach preparatów, jakie trafiły na polski rynek.

Najwyższa Izba Kontroli dokonała oceny Narodowego Programu Szczepień, którego celem strategicznym było osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Odnosząc się do kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Zdrowia, kontrolerzy ustalili, iż szef resortu podjął decyzję o przystąpieniu do siedmiu umów zakupu szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoliło na zakontraktowanie 201 milionów dawek szczepionek o szacunkowej wartości niespełna 14 miliardów złotych. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakontraktowanie części szczepionek, o szacunkowej wartości 8,4 mld zł.

– Uzasadnieniem takiej oceny było stwierdzenie, iż minister zdrowia, pomimo zakontraktowania na koniec kwietnia 2021 roku 109 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19, które umożliwiały już kilkukrotne zaszczepienie całej populacji Polski, od maja do listopada 2021 roku zawarł trzy kolejne umowy na zakup dodatkowych 92 milionów dawek szczepionki przeciw COVID 19, o szacunkowej wartości wspomnianych 8,4 mld zł. Zdaniem NIK, powyższe działania należało ocenić jako rażąco niegospodarne. Decyzję o zakupie zakwestionowanych dawek szczepionek minister zdrowia podjął samodzielnie, pomimo dysponowania informacjami, iż tempo szczepień ulega zmniejszeniu – powiedział Michał Jędrzejczyk, radca prezesa NIK, podczas prezentacji raportu w tej sprawie.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła również uwagę na to, iż zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Zdrowia, przystąpienie do jednej z trzech zakwestionowanych umów, nastąpiło z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Zespół do spraw zakupu szczepionki na COVID nie rekomendował zakupu szczepionki tego producenta, wskazując między innymi na technologię jej opracowania.

/red/

Читать всю статью