Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Początkowo dotyczył on jedynie kilku niedziel w miesiącu. w tej chwili handel jest dozwolony tylko w nieliczne niedziele w roku. W 2025 roku mamy jednak dodatkowy dzień – to efekt nowelizacji ustawy o wolnej Wigilii, którą 24 grudnia 2024 roku podpisał prezydent Andrzej Duda.
Zgodnie z harmonogramem, w marcu nie ma niedzieli handlowej. Najbliższa, druga w tym roku, przypadnie 13 kwietnia – tuż przed Wielkanocą. W kolejnym miesiącu zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele, w tym przed długim weekendem majowym. Oto lista niedziel handlowych w 2025 roku:
26 stycznia,
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
14 grudnia,
21 grudnia.
Przypomnijmy, iż w grudniu, w związku z nowymi przepisami, odbędą się aż trzy niedziele handlowe. Harmonogram na 2025 rok pozostaje podobny do tego z 2024 roku – zakupy będzie można zrobić w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
Wielkanoc 2025. W te dni zrobimy zakupy
Święta przypadają w tym roku na niedzielę, 20 kwietnia, oraz poniedziałek, 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Są to dni ustawowo wolne od pracy, objęte zakazem handlu. Sklepy będą działać w normalnych godzinach w piątek, 18 kwietnia.
W Wielką Sobotę placówki handlowe będą czynne krócej – zgodnie z przepisami po godzinie 14:00 nie można powierzać pracy pracownikom handlu. Właściciele sklepów, którzy złamią zakaz handlu w niedzielę, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.
Mimo iż w większość niedziel obowiązuje zakaz handlu, zakupy przez cały czas można zrobić w aptekach, kwiaciarniach, małych sklepach osiedlowych prowadzonych przez właścicieli, na stacjach paliw oraz w sklepach franczyzowych, takich jak Żabka czy Carrefour Express.