Minimalna płaca w Szanghaju: 1616 PLN

chiny24.com 1 год назад

Gospodarka nabiera tempa

Najnowszy, marcowy odczyt wskaźnika koniunktury/aktywności produkcji przemysłowej PMI w Chinach (Manufacturing Purchasing Managers Index / 制造业采购经理指数) to 51,9 pkt. Jest potwierdzeniem ożywienia chińskiej gospodarki, odbudowywania się jej po okresie epidemii. Jednocześnie należy podkreślić, iż przedsiębiorstwa działające w Chinach przez cały czas borykają się z nierozwiązanymi problemami takimi jak niewystarczający popyt rynkowy, ograniczony dostęp do kapitału i wysokie koszty operacyjne.

Podstawy ożywienia gospodarczego kraju wymagają dalszej konsolidacji.

Potwierdzają to inne dane, które wskazują, iż przed chińską gospodarką stoi wiele zagrożeń, choć odmiennych niż te, z którymi boryka się chociażby ekonomia europejska.

I tak na przykład inflacja mierzona cenami dóbr konsumenckich (CPI) w marcu była wciąż na niskim poziomie (+0,7% r/r.). Jej najwyższy poziom w perspektywie 12 miesięcy odnotowano we wrześniu zeszłego roku, kiedy wynosiła 2,8% r/r. Taki poziom inflacji pozwala przypuszczać, iż chińskie władze mają możliwość większego stymulowania fiskalnego i/lub pieniężnego ekonomii Państwa Środka.

Łagodną inflację odnotowywana w Chinach można przypisywać między innymi dużej podaży na rynku konsumenckim oraz spadającym cenom żywności.

W tym samym czasie (okres ostatnich 12 miesięcy) silnie spadają ceny producentów. W marcu wskaźnik PPI spadł do poziomu -2,5% r/r. To największy spadek od trzech lat. W sektorze produkcji pogłębia się deflacja, a to za sprawą malejących cen surowców, materiałów i komponentów, co dzieje się aktualnie na całym świecie. W Chinach odczuwalny jest też słaby popyt globalny (co oczywiste w „fabryce świata”), jak i stosunkowo wolne tempo ożywienia popytu krajowego.

Źródło:

www.stats.gov.cn

http://finance.people.com.cn

Dane: Państwowy Urzędu Statystyczny (国家统计局)

Nowa wysokość płacy minimalnej

Od pierwszego kwietnia br. weszły w życie nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w poszczególnych prowincjach i miastach wydzielonych Chin. W tej kategorii jak zwykle na czele znalazły się

  • Szanghaj (2590 RMB, ok.1616 PLN),
  • ShenZhen (2360 RMB, ok.1473 PLN),
  • Pekin (2320 RMB, ok.1448 PLN),
  • prowincja GuangDong (2300 RMB, ok.1435 PLN) i
  • prowincja JiangSu (2280 RMB, ok.1390 PLN).

Z kolei najniższe w kraju płace minimalne ustanowiono w prowincjach

  • QingHai (1880 RMB, ok. 1173 PLN) ,
  • Tybet (1850 RMB, ok. 1155 PLN),
  • JiangXi (1850 RMB, ok. 1155 PLN),
  • HaiNan (1830 RMB, ok. 1142 PLN),
  • GanSu (1820 RMB, ok. 1136 PLN) oraz
  • GuangXi (1810 RMB, ok. 1130 PLN).

Źródło:

https://news.xinmin.cn

Rezerwy trzymają się mocno

Na koniec marca br. rezerwy walutowe Chin denominowane w dolarach amerykańskich wynosiły 3,184 bln USD (ok. 13,655 bln PLN). To o 50,7 mld USD (ok. 217,38 mld PLN), czyli 1,62% więcej niż pod koniec lutego br.

Źródło:

http://news.china.com.cn

Szanghaj ma ambicje…

… stania się światowym ośrodkiem wydarzeń sportowych, krajowych i międzynarodowych. W tym roku władze miasta zaplanowały organizacją ponad 120 wydarzeń sportowych różnego formatu, rodzaju i zasięgu. Szanghaj będzie w roku 2023 miejscem rozgrywania 83 zawodów krajowych i 38 międzynarodowych obejmujących 43 dyscypliny sportowe.

Źródło:

http://sh.people.com.cn/n2/2023/0402/c134768-40361098.html

Chińskie giełdy przyciągają inwestorów

W lutym br. liczba indywidualnych inwestorów na tutejszych giełdach wzrosła o 1,67 mln (statystyki obejmują tylko Szanghaj i ShenZhen, nie uwzględniają giełd w Hong Kongu i Pekinie).

Z danych opublikowanych przez China Securities Depository and Clearing Corporation Ltd. (中国证券登记结算有限责任公司) wynika, iż na koniec lutego br. na chińskim rynku papierów wartościowych zarejestrowanych było 214,65 mln inwestorów (ponad 15% całej populacji).

China Securities Depository and Clearing Corporation Limited, w uproszczeniu CSDC lub ChinaClear (中国结算), to centralny depozyt papierów wartościowych Chin, z siedzibą w Pekinie, odpowiedzialny za wszystkie usługi depozytowe i rozliczeniowe dla giełd w Szanghaju i Shenzhen.

CSDC został utworzony w 2001 r. w wyniku połączenia

  • Shanghai Securities Central Depository and Clearing Corporation oraz
  • Shenzhen Securities Depository Corporation,

odpowiedzialnych za usługi depozytowe i rozliczeniowe na Shanghai Stock Exchange i Shenzhen Stock Exchange.

Źródło:

https://finance.eastmoney.com

https://baijiahao.baidu.com

Od 13 lat na pierwszym miejscu

Chińska produkcja przemysłowa zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości nieprzerwanie od 13-tu lat. Wyliczenia Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) wskazują, iż chińska produkcja przemysłowa stanowi już blisko 30% całej produkcji globalnej.

Źródło:

http://caijing.chinadaily.com.cn

Pierwszy wycieczkowiec

W bieżącym roku, po zakończeniu prac wykończeniowych, planowane jest oddanie do użytku pierwszego zbudowanego w całości w Chinach „cruisera”, czyli wielkiego statku wycieczkowego. Ten wycieczkowiec będzie mierzył 323,6 metra długości, 37,2 metrów szerokości i osiągnie tonaż brutto 135 500 ton. W 16 piętrowej części mieszkalnej statku znajdą się 2125 pokoje-kajuty, które będą mogły gościć 5246 pasażerów, a także duże centrum rozrywkowe, restauracje, bary, kawiarnie, centra handlowe, centra zabaw dla dzieci, salony sztuki, ośrodki SPA, parki wodne i inne atrakcje. Statek zostanie wyposażony w najbardziej zaawansowaną technologię komunikacji bezprzewodowej, umożliwiającą użytkownikom swobodny wybór pomiędzy sieciami WiFi i mobilnymi 5G.

Źródło:

http://pic.people.com.cn

Transformacja 1+6+N

Rozpoczyna się największa restrukturyzacja w 24-letniej historii korporacji Alibaba (阿里巴巴), która jest zarazem największa tego typu operacją w chińskiej branży technologicznej.

Uruchomienie tego procesu zapowiedział w swoim liście do pracowników Zhang Yong (张勇), prezes i dyrektor generalny Alibaba Group.

List nosi tytuł “ Tylko zmieniając siebie możemy stworzyć przyszłość” (唯有自我变革,才能开创未来).

Według przedstawionego planu restrukturyzacji grupa Alibaba zostanie podzielona na sześć niezależnie zarządzanych podmiotów (spółek):

  1. Cloud Intelligence Group (云智能集团) – zarządzanie danymi w chmurze;
  2. Taobao Tmall Commercial Group (淘宝天猫商业集团) – platformy e-commerce i ich otoczenie;
  3. Local Life Service Group 本地生活集团 – aplikacje stosowane na co dzień: dostawy kurierskie (Ele.me), wynajmowanie rowerów, usługi fotograficzne, samochodowe, pranie, czyszczenie usługowe, etc.;
  4. CaiNio Group (菜鸟集团) – smart logistyka, ekspresowe dostawy, magazynowanie i inne aktywności związane z tworzeniem i obsługą łańcuchów dostaw;
  5. International Digital Business Group (国际数字商业集团) – e-commerce crossborder, AliExpress;
  6. DaWenYu Entertainment Group (大文娱集团) cyfrowe media, rozrywka, film)

Każda ze spółek będzie kierowana przez osobnego CEO stojącego na czele osobnego dla każdej spółki zarządu, który będzie odpowiadać w pełni za wyniki przedsiębiorstwa. Podmioty te będą niezależnie pozyskiwać fundusze oraz aplikować o wejście na giełdy krajowe czy zagraniczne w ramach oferty publicznej IPO.

Pod bezpośrednim zarządem Alibaba Group (阿里巴巴集团) pozostanie spółka Taobao Tmall Commercial Group (e-handel na rynku wewnętrznym). W wyniku restrukturyzacji Alibaba stanie się spółką holdingową.

Podstawowym celem tych zmian jest usprawnienie organizacji, zwiększenie jej efektywności, a także reaktywności na zmiany rynkowe w specyficznych dla każdej z tych spółek niszy rynkowej. Dotyczy to przede wszystkim konkurencji, jak i zachowań konsumenckich, które wymagają szybkiej reakcji, czyli krótkiej ścieżki decyzyjnej wewnątrz firm.

Źródło:

https://www.yicai.com

Te zmiany restrukturyzacyjne zostały zaakceptowane przez Jacka Ma Yuna (马云), założyciela korporacji, nie pełniącego w niej w tej chwili żadnej funkcji. Jack Ma wrócił niedawno do Chin, po trwającym od końca 2021 roku pobycie w Tokio, dokąd wyjechał wraz z rodziną. W tym okresie Jack Ma odwiedzał Stany Zjednoczone, Izrael, Danię, Australię i Tajlandię. w tej chwili skupia się na działalności swojej fundacji edukacyjnej (rozwój szkolnictwa na terenach wiejskich) oraz fundacji promującej nowoczesne rolnictwo.

W ramach wcześniejszych reorganizacji z Alibaba Group wydzielono Ant Technology Group Co., Ltd. (蚂蚁科技集团股份有限公司) spółkę będącą właścicielem systemu płatności mobilnych AliPay, zajmującą się użyczeniem mikrokredytów, prowadzącą bank cyfwowy, etc.

Zabronione/Dozwolone?

HongKong Securities and Futures Commission (香港证券及期货事务监察委员会) zapowiedziała, iż w czerwcu br. przedstawi nowe regulacje dotyczące obrotu kryptowalutami oraz dokonywania transakcji dzięki kryptowalut. Cel jest ambitny – uczynienie z Hong Kongu światowego centrum kryptowalut. Co interesujące obrót i transakcje kryptowalutami są całkowicie zakazane w Chinach kontynentalnych.

Czyżby reguła „jeden kraj – dwa systemy” miała zostać rozszerzona o odmienne podejście do tych specyficznych aktywów cyfrowych? Dowiemy się po podjęciu decyzji przez centralne instytucje regulacji rynku finansowego.

Źródło:

https://apps.sfc.hk

Seniorzy ze telefonami

Jak wynika z „Badania monitorującego czynniki wpływające na zdrowie starszych osób i szczęście rodzinne w Chinach”《中国老年健康和家庭幸福影响因素跟踪调查》przeprowadzonego przez Centrum Badań Ludności i Rozwoju Chin (中国人口与发展研究中心), Chińskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny (中国计划生育协会) oraz Krajowego Instytutu Badań Rozwoju Uniwersytetu w Pekinie (北京大学国家发展研究院合) ponad połowa Chińczyków w wieku 65-69 lat korzysta ze telefonów. 82,2% z nich używa aparatów do prowadzenia rozmów wideo, 55% do czytania wiadomości, oglądania filmów, seriali i telewizji.

32,1% seniorów w wieku 70-79 lat korzysta z telefonów komórkowych.

A tylko 1,3% osób w wieku powyżej 100 lat.

Najpopularniejszym telefonem wśród seniorów kupowanym biurach operatorów jest RedMi K60. Nie jest to najtańszy telefon na rynku: średnio kosztuje 2469 RMB (ok. 1576 PLN). Z kolei w sieci seniorzy kupują dla siebie najczęściej telefony w cenie 1100 RMB (ok. 702 PLN).

Źródło:

https://tech.china.com

Według danych Państwowego Urzędu Statystycznego (国家统计局) pod koniec 2022 roku w Chinach mieszkało ponad 280 mln osób w wieku powyżej 60 lat, stanowiły one 19,8% całej populacji.

Nowy przedmiot – Sztuczna Inteligencja (AI)

Prowincja ZheJiang wprowadza do szkół podstawowych i średnich nowych przedmiot nauczania. Przedmiotem tym jest „wiedza o Sztucznej Inteligencji”. Nowy przedmiot zostanie włączony w programy nauczania matematyki i wiedzy o nauce.

Źródło:

https://www.thepaper.cn

Przedszkola i ich kadry

Prowincja GuangDong wprowadza nowe zasady funkcjonowania przedszkoli.

Maksymalna ilość dzieci w grupie wynosić ma:

  • dla najmłodszych „maluchów” (3-4 lata) – 25,
  • dla „średniaków” (4-5 lat) – 30
  • dla „starszaków” (5-6 lat) – 35.

Każda grupa przedszkolna powinna być prowadzona przez co najmniej dwóch nauczycieli pełnoetatowych i jednego pracownika opieki nad dziećmi (lub trzech nauczycieli pełnoetatowych). Osoby te muszą wykazywać się udokumentowanymi kwalifikacjami nauczycieli przedszkolnych.

Opiekunki dzieci muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie, choć preferowane jest wykształcenie wyższe. Muszą też posiadać świadectwo ukończenia odpowiednich kursów i szkoleń w zakresie opieki nad dziećmi przedszkolnymi, lub wczesnoszkolnymi.

W przypadku przedszkoli, które rekrutują dzieci ze specjalnymi potrzebami, wymagane jest, by wśród zatrudnianych nauczycieli posiadały pedagogów z wykształceniem w kierunku pedagogiki specjalnej, a także, by liczba zatrudnianych przez nie nauczycieli i opiekunów była wyższa niż zalecane minimum. Dotyczy to zwłaszcza personelu opiekuńczego.

Źródło:

http://www.gd.gov.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Читать всю статью