MEN: prawdopodobnie do końca tygodnia ostateczna wersja podstaw programowych

pch24.pl 7 месяцы назад

Mniej więcej do końca tygodnia eksperci przygotują ostateczną wersję podstaw programowych obowiązujących od 1 września 2024 r. Prawdopodobnie w ciągu dwóch dni minister Nowacka podpisze też rozporządzenie o likwidacji HiT – przekazała w poniedziałek wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

13 maja zakończyły się konsultacje publiczne w sprawie dwóch projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji dotyczących podstawy programowej. Zgodnie z nimi zakres treści, jakie powinien znać uczeń, ma być zmniejszony. Nowa podstawa ma obowiązywać od nowego roku szkolnego. W tym czasie „eksperci” będą pracować nad zupełnie nową podstawą programową, która ma obowiązywać od 2026 r.

PAP zapytała w poniedziałek wiceminister edukacji o liczbę uwag, które wpłynęły do resortu. – W tej chwili zbieramy te informacje – powiedziała Katarzyna Lubnauer. Dodała, iż konsultacje formalnie zakończyły się 13 maja, a informacje wpływały poprzez system online.

Jeszcze 14 maja spotkaliśmy się z grupą nauczycieli języka polskiego związanych z petycją skierowaną do MEN w sprawie kanonu lektur, a 18 maja odbyło się wysłuchanie obywatelskie organizowane przez Fundację „Stocznia” (dotyczące zmian w podstawie programowej z języka polskiego – PAP). Również mamy otrzymać informację na ten temat, byli tam przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych, z którymi współpracujemy, jak również ekspertka zajmująca się dokończeniem prac nad podstawami programowymi – przekazała wiceszefowa MEN.

Według niej wszystko to posłuży ekspertom do tego, by mniej więcej do końca tego tygodnia przygotować dla resortu ostateczną wersję podstaw programowych wraz z kanonem lektur i ze wszystkim, co wiąże się ze zmianami mającymi wejść w życie 1 września 2024 r.

Rozporządzenie dotyczące podstaw programowych do końca czerwca (…). To jest termin, którego chcielibyśmy dotrzymać, bo to jest jednak duża praca. To jest kilkaset stron, trzeba dopilnować, by nie było tam błędów, by pod względem prawnym i merytorycznym było dobre – dodała.

Lubnauer powiedziała też, iż realizowane są już ostatnie prace związane z rozporządzeniem dotyczącym ramowych planów nauczania, w tym m.in likwidacji przedmiotu HiT (Historia i Teraźniejszość). – Mam nadzieję, iż to dosłownie kwestia jednego, dwóch dni – na podpisanie przez panią minister Nowacką tego rozporządzenia – poinformowała. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych 10 kwietnia.

Wśród ważniejszych zmian zaproponowanych w projekcie jest rezygnacja z nauczania przedmiotu Historia i Teraźniejszość, począwszy od roku szkolnego 2024/2025 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie stacjonarnej i w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie zaocznej.

W następnych latach przedmiot ten ma nie być nauczany także w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego wygaszenia tego przedmiotu – w roku szkolnym 2025/2026 HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 w klasie III technikum.

Związane jest to z zapowiedzianymi przez minister edukacji Barbarę Nowacką zmianami w podstawie programowej kształcenia ogólnego polegającymi na wprowadzeniu nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, która ma zastąpić HiT. Nowy przedmiot ma być realizowany od roku szkolnego 2025/2026 w II klasie szkoły ponadpodstawowej.

Źródło: PAP (Paulina Kurek)

RoM

Читать всю статью