Masoneria – fakty i mity. Historia ruchu wolnomularskiego

wolnomularstwo.pl 11 месяцы назад

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Masoneria była przez wieki oskarżana o kreowanie spisku mającego na celu przejęcie władzy nad światem. Ile jest prawdy w tej czarnej legendzie? Aura tajemnicy, która otaczała ruch wolnomularski prowokowała do snucia różnych, nie zawsze prawdziwych opowieści na jego temat. Skąd wzięli się masoni? Kiedy powstały pierwsze loże? Dlaczego Wyspy Brytyjskie okazały się ich kolebką i co to oznaczało dla wolnomularzy, którzy działali w dawnej Rzeczpospolitej?

Do ruchu wolnomularskiego należeli najwybitniejsi Polacy. Opowiemy o kilku z nich, nie pomijając najbardziej znanego polskiego wolnomularza, czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego. Było ich jednak znacznie więcej, o czym przypomina historia powstania Konstytucji 3 maja. Przedstawimy biografie Ignacego Potockiego i Waleriana Łukasińskiego. Opowiemy o tym dlaczego na początku XX wieku pojawiły się antymasoński nastroje i jaki miał na to wpływ Leo Taxil. Kim był i z jakiego względu jego historia bardzo wiele mówi o współczesnym świecie. Gościem odcinka jest historyk – profesor Tadeusz Jan Cegielski. Wraz z Cezarym Koryckim przedstawią Wam niezwykłą historię wolnomularstwa w Polsce i Europie. Rozdziały: 00:00 Tajemnice masonerii 00:56 Pierwszy stopień wtajemniczenia 48:49 Poczet wybitnych wolnomularzy Polaków 01:13:58 Męczenicy i dysydenci Zapraszamy do wysłuchania innych podcastów Muzeum Historii Polski:

1. Dyplomacja w dawnej Rzeczpospolitej – • Dyplomacja w dawnej Rzeczpospolitej

2. Katastrofa 1939 – • Katastrofa 1939. Kampania wrześniowa….

3. III Rzesza – państwo stanu wyjątkowego – • III Rzesza – państwo stanu wyjątkowego

Te podcasty to opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski. Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na: ● YouTube • Podcasty Muzeum Historii Polski ● Spotify https://open.spotify.com/show/1p3AH9O… ● Google Podcasts https://podcasts.google.com/feed/aHR0… ● Audiotece https://web.audioteka.com/pl/podcast/… ● a także na innych platformach podcastowych.

Zachęcamy do subskrypcji profilu https://www.youtube.com/@MuzeumHistoriiPolski

Читать всю статью