Lubelska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Ukrainy, którym zarzuca m.in. wyłudzenie od kilkudziesięciu osób w sumie 5 mln zł. Grupa działała metodą na pracownika banku i była aktywna w latach 2024-2025 m.in. w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.
Rzecznik Prokuratury Regionalne w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała w piątek, iż członkowie grupy przestępczej podszywali się pod pracowników banków. Do oszustw wykorzystywali fałszywe platformy inwestycyjne i portale ogłoszeniowe lub linki phishingowe, których celem było uzyskanie dostępu do rachunków pokrzywdzonych.
Jak ustalono, oskarżeni nakłaniali osoby do wykonywania przelewów, przekazywania pieniędzy przy użyciu kodów BLIK i autoryzowania przelewów bankowych na wskazane rachunki. Jednym z ogniw grupy przestępczej było tzw. call center, które prowadziło bezpośrednie rozmowy telefoniczne z pokrzywdzonymi.
AB, PAP


![W relacjach z Ukrainą wyszliśmy na frajerów [OPINIA SZCZERKA]](https://i.iplsc.com/-/000MZ41SVBVGP8X1-C461.jpg)











