Kulisy tajnej akcji. „Wspaniały przykład ukraińsko-polskiej współpracy”

news.5v.pl 14 часы назад

Dron, w którego dostarczeniu do USA kluczową rolę odegrała Polska, będzie wystawiony jako eksponat na konferencji środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC, która odbędzie się w weekend 22-23 lutego w Waszyngtonie.

W piątek na wystawie pojawił się Radosław Sikorski, który poinformował, iż jest to dron zestrzelony przez siły obrony powietrznej Ukrainy. – To im należą się największe gratulacje – powiedział szef polskiego MSZ.

„Owocna kooperacja Ukrainy, Polski i USA”

Sikorski wyjaśnił, iż dron był transportowany do USA na pokładzie polskiego samolotu wojskowego. – Wspaniały przykład ukraińsko-polskiej współpracy – ocenił.

Przypomniał, iż setki takich dronów wyprodukowanych w Iranie są wystrzeliwane na Ukrainę oraz atakują Izrael.

ZOBACZ: Rosja zwiększyła produkcję dronów. Testuje nowe „wabiki”

– Jest to więc ważna informacja dla Europy i świata, iż Iran i Rosja współpracują w produkcji i w wystrzeliwaniu setek takich dronów w obiekty niekoniecznie wojskowe – dodał.

Podkreślił, iż fakt, iż dron trafił do USA to „owocna kooperacja Ukrainy, Polski i USA”. – Czyli modelowy sojusz, aby ten dron mógł dać tutaj świadectwo tego, z czym mamy do czynienia, czyli z osią chaosu – stwierdził.

Sikorski przyznał, iż „członkowie amerykańskiej administracji już widzieli drona, a kolejni zobaczą go dzisiaj”.

„Ten dron robi tu dobrą polityczna robotę”

– Jutro ma tu przemawiać prezydent Donald Trump, więc byłoby nam milo, gdyby obejrzał nie tylko drona, ale również jego opis, oraz opis operacji ściągnięcia go tutaj, w którym organizatorzy dziękują polskiemu rządowi i premierowi Donaldowi Tuskowi – powiedział.

– Nie mogło się to stać bez zgody premiera, dron musiał być sprawdzony, oczywiście jest usunięta głowica, nasze służby stanęły na wysokości zadania – dodał szef MSZ.

ZOBACZ: Dron uderzył w sarkofag elektrowni w Czarnobylu. Zełenski: Uszkodzenia są znaczne

Ten dron robi tu dobrą polityczna robotę, a to jeszcze nie koniec jego zadań – stwierdził. Dopytywany, co ma na myśli, tajemniczo odparł: „Pożyjemy, zobaczymy”.

– Ważne jest, żeby społeczność międzynarodowa, w tym ta, która będzie w przyszłym tygodniu debatowała w ONZ w trzecią rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, również zaznajomiła się z realiami tej wojny i skutkami współpracy irańsko-rosyjskiej – podkreślił.

Shahed, nazywany przez Rosjan Geran-2, budzi obawy specjalistów od bezpieczeństwa w USA, ponieważ jest bardzo tani w produkcji, a potrafi siać duże spustoszenie. W styczniu 2024 roku Shahed wystrzelony przez irańską szyicką milicję zabił czterech amerykańskich żołnierzy, gdy trafił w ich posterunek w Jordanii.

dk / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Читать всю статью