„Kpiny sobie robią z rządzenia Polską. Cztery miesiące i się znudzili” – skomentował decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza jego poprzednik na tym stanowisku – Piotr Gliński z PiS.
„My pracowaliśmy osiem lat w Ministerstwie Kultury, zrobiliśmy 9 tys. inwestycji, 30 tys. projektów” – dodał.
Gliński zaznaczył, iż „ppłk Sienkiewicz w kilka tygodni bezprawnie zniszczył media publicznie, wyrzucił 17 dyrektorów instytucji kultury, zdemolował te instytucje i zablokował kilkadziesiąt inwestycji…”. „Ulica mówi: narobili dziadostwa i zwiewają” – zaznaczył.
Wybory europejskie. Politycy PiS krytycznie o starcie Sienkiewicza
Podobne zdanie wyraził inny polityk PiS Jarosław Sellin. „A więc bilans: nielegalne przejęcie mediów publicznych, katastrofa ich pozycji rynkowej, łamanie kadencji dyrektorów instytucji kultury i członków Rad Muzealnych wbrew prawu, rezygnacja z wielu potrzebnych inwestycji w kulturze” – napisał w mediach społecznościowych.
„ŻADNYCH pozytywnych inicjatyw w kulturze przez cztery i pół miesiąca kierowania ministerstwem” – dodał Sellin. „Czy nie uważacie, iż swoimi działaniami w zaledwie cztery miesiące zhańbił swoje nazwisko?” – zapytał w mediach społecznościowych Dariusz Matecki z Suwerennej Polski.
Matecki dodał, iż „to również obrzydliwa polityka kadrowa i dyskryminacyjna lista organizacji katolickich i konserwatywnych”. „Będziemy pamiętać” – zaznaczył.
Anna Zalewska z PiS napisała, iż Bartłomiej Sienkiewicz ucieka przed odpowiedzialnością za nielegalne przyjęcie TVP.
Wybory europejskie 2024. „Nowe wyzwanie” dla Sienkiewicza
Sytuację zdecydowanie inaczej oceniają politycy z koalicji rządzącej. – Bartłomiej Sienkiewicz wygląda na człowieka szczęśliwego, który podejmuje nowe wyzwanie – powiedział w RMF FM Grzegorz Schetyna, komentując decyzję ministra kultury o kandydowaniu do PE.
– Do europarlamentu musimy wysłać ludzi wiarygodnych, konkretnych, którzy będą w stanie zadbać o to, aby interes Polski był wpisany w interesy europejskie – przekazał Rafał Trzaskowski z KO.
Prezydent Warszawy dodał, iż „dokładnie taka jest drużyna Koalicji Obywatelskiej, która startuje w nadchodzących wyborach europejskich„.
O starcie Bartłomieja Sienkiewicza w wyborach europejskich 2024 poinformowano podczas konwencji Platformy Obywatelskiej. Chwilę po ogłoszeniu startu ministra Sienkiewicz powiadomił, iż złożył na ręce premiera rezygnację z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Bartłomiej Sienkiewicz: Płynę na nieznane wody
Sienkiewicz zajmował stanowisko szefa resortu od 13 grudnia 2023 roku W nadchodzących wyborach do parlamentu europejskiego będzie „jedynką” do PE w woj. świętokrzyskim i małopolskim.
Jeszcze 15 marca Bartłomiej Sienkiewicz w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News przekonywał, iż Parlament Europejski to „cmentarzysko politycznych słoni, na które się nie wybiera”. „Trochę się pozmieniało przez miesiąc” – skomentował w mediach społecznościowych Marcin Fijołek, który przeprowadził rozmowę z ministrem.
Podczas swojej krótkiej kadencji Sienkiewicz odpowiadał za odwołanie członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Po zawetowaniu ustawy okołobudżetowej przez prezydenta Andrzeja Dudę podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych.
W rozmowie z dziennikarzami po konwencji KO Sienkiewicz powiedział: – Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie. Trzeba pomoc Europie obronić się przed ryzykiem wojny. To jest poważne zadanie.
Więcej o wyborach do Parlamentu Europejskiego w specjalnym raporcie Interii dostępnym tutaj. Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do europarlamentu.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
„Wydarzenia”: Uratowała nieprzytomnego chłopca. Bohaterska postawa 12-latki/Polsat News/Polsat News