Jakie poparcie rok po wyborach? Najnowszy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu

polsatnews.pl 1 неделя назад

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, 31,3 proc. badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 30,7 proc. na Koalicję Obywatelską. Na trzecim miejscu znalazłaby się Konfederacja. IBRiS na zleceń "Wydarzeń" sprawdził, jak rok po wyborach wyglądają preferencje polityczne Polek i Polaków.

Mija rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zrealizował na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu badanie dotyczące aktualnych preferencji wyborczych Polek i Polaków.

Pytano m.in. o to, czy gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, ankietowani wzięliby w nich udział. 64,5 proc. badanych odpowiedziało "tak", 35,5 proc. "nie". W poprzednim sondażu z 11 września 54,2 proc. wybrało "tak", a 45,8 proc. "nie".

ZOBACZ: "Mam nadzieję, iż ze mną wytrzymacie". Donald Tusk dziękuje

Zapytano także o to, na które z ugrupowań zagłosowaliby badani. 31,3 proc. wskazało Prawo i Sprawiedliwość, 30,7 proc. Koalicję Obywatelską, 9,8 proc. Konfederację.

Trzecią Drogę wskazało 9,3 proc. ankietowanych, Lewicę 7,3 proc., zaś 11,5 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem".

Najnowszy sondaż. Zmiana na pozycji lidera

To zmiana na pozycji lidera w porównaniu z poprzednim sondażem z września. Największe poparcie zebrała wówczas Koalicja Obywatelska - 32,9 proc. Jednak różnica dzieląca formację Donalda Tuska od Prawa i Sprawiedliwości mieści się w błędzie statystycznym i wynosi 0,8 pkt. proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała bowiem 32,1 proc.

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. Żadna z partii nie może czuć się bezpiecznie

Na trzecim miejscu uplasowała się wówczas Trzecia Droga (10,8 proc.), a na czwartym Konfederacja (9,3 proc.). Piątą pozycję zajęła Lewica z wynikiem 8,4 proc.

Największym poparciem wśród kobiet cieszy się Koalicja Obywatelska (30 proc.), zaś wśród mężczyzn Prawo i Sprawiedliwość (34 proc.).

Sondaż. Polacy o wyborach parlamentarnych

Uczestników badania zapytano również o to, czy zmieniliby partię, na którą chcą głosować od ostatnich wyborów do Sejmu. 37,5 proc. wybrało odpowiedź "tak", zaś 62,5 proc. odpowiedź "nie".

ZOBACZ: "Najbardziej leniwy rząd w historii". PiS uderza w szczególnym momencie

Dopytywani o powody tych zmian, wskazywali m.in. na brak dotrzymywania obietnic z kampanii (33,9 proc.), słabość liderów (17,4 proc.) oraz brak realnego wpływu na rządzenie (15,3 proc.).

Z kolei osoby, które zadeklarowały brak chęci zmiany wskazały m.in. na to, iż wybrana przez nich partia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności (20 proc.) i troszczy się o zwyklych ludzi (15,9 proc.).

Ogólnopolskie badanie wykonano na próbie n=1000 w dniach 11-14.10.2024 metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

WIDEO: Co może zburzyć obecny rząd? Schetyna wskazał zagrożenie
Читать всю статью