"Iran uruchomi z USA gorącą linię w rejonie cieśniny Ormuz Nowy kanał komunikacji pomoże w rozwiązywaniu incydentów na tym strategicznym szlaku wodnym w obliczu sprzecznych wytycznych dla armatorów."

grazynarebeca.blogspot.com 1 час назад

Updated 23 Jun, 2026 12:00

Statki towarowe w cieśninie Ormuz © Getty Images/quantic69


Iran zgodził się na utworzenie „gorącej linii” z USA i innymi państwami, aby „zapobiegać wszelkim nieporozumieniom i rozwiązywać je” w odniesieniu do statków przepływających przez cieśninę Ormuz – poinformował główny negocjator Teheranu, Mohammad Bagher Ghalibaf.

Cieśnina będzie odtąd „zarządzana na zasadach ustalonych przez Iran” i „nigdy nie wróci do stanu sprzed wojny” – powiedział Ghalibaf w poniedziałek, po powrocie z pierwszej rundy rozmów z USA w Szwajcarii.

„W cieśninie Ormuz mogą pojawiać się problemy, dlatego uzgodniliśmy utworzenie centrum i linii komunikacyjnej, aby w razie wystąpienia trudności móc je szybciej rozwiązywać – w terminie do 30 dni” – cytowała słowa Ghalibafa agencja informacyjna Mehr.

Dodał, iż linia komunikacyjna nie będzie służyć do uzyskiwania zgody Iranu na przepływ przez ten akwen, gdyż procedury zezwalające pozostaną odrębne.

Będzie ona natomiast mechanizmem rozwiązywania problemów dotyczących statków i wyjaśniania ewentualnych incydentów.

Ghalibaf podkreślił, iż Iran będzie „ściśle przestrzegał prawa międzynarodowego” i gwałtownie reagował na wszelkie incydenty lub nieporozumienia związane ze statkami przepływającymi przez cieśninę.

„Oczywiście, tak jak problemy mogą pojawić się w Libanie czy gdziekolwiek indziej, mogą one wystąpić również w cieśninie Ormuz” – powiedział Ghalibaf.

„Jak można było zaobserwować, zdarzały się choćby nocne starcia”.

Waszyngton i Teheran uzgodniły mapę drogową prowadzącą do ostatecznego porozumienia po rozmowach przeprowadzonych w miniony weekend w szwajcarskim kurorcie Bürgenstock, przy udziale mediatorów z Kataru i Pakistanu.

Choć nie wydano wspólnego oświadczenia, mediatorzy poinformowali, iż strony zgodziły się na 60-dniowy harmonogram działań zmierzających do finalnej umowy, przeprowadzenie dalszych negocjacji technicznych oraz powołanie komitetu wysokiego szczebla do nadzorowania tego procesu.

Teheran przekazał, iż rozmowy w dużej mierze koncentrowały się na praktycznych środkach gospodarczych, w tym na uwolnieniu zamrożonych irańskich aktywów o wartości 12 miliardów dolarów oraz zniesieniu ograniczeń nałożonych na irańskie porty i żeglugę.

Mimo iż ruch statków przez cieśninę Ormuz został wznowiony, armatorzy wciąż odczuwają dużą niepewność co do zasad żeglugi na tym akwenie, wynikającą ze sprzecznych wytycznych płynących z Iranu, USA oraz od zachodnich ubezpieczycieli.

Iran ostrzegł, iż statkom mogą grozić kary lub przymus zawrócenia, jeżeli nie uzyskają one wcześniejszej zgody Teheranu i nie będą się poruszać wyznaczonymi trasami, przebiegającymi bliżej irańskiego wybrzeża.

Tymczasem – jak podają przedstawiciele kadry zarządzającej w branży żeglugowej – władze USA oraz niektórzy zachodni ubezpieczyciele zalecają statkom korzystanie z tras biegnących wzdłuż omańskiego brzegu cieśniny, pod ochroną amerykańskiego wsparcia powietrznego.

Sprzeczne wytyczne sprawiły, iż armatorzy nie mają pewności, którą trasę wybrać, mimo iż cieśnina pozostaje otwarta dla ruchu komercyjnego.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/642002-iran-hormuz-hotline/

Читать всю статью