Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała zagranicznych przewoźników

narodowcy.net 9 месяцы назад

Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła wzmożoną kontrolę ciężarówek zagranicznych podmiotów, w celu ograniczenia nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym. Jest to pokłosie protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.

W wyniku zmiany umowy między Unią Europejską a Ukrainą, ukraińscy kierowcy uzyskali możliwość wjazdu na terytorium Unii Europejskiej, w ramach przewozów dwustronnych i tranzytowych, bez zezwoleń. W reakcji na przejaw nierównej konkurencji ze strony ukraińskich przewoźników, polscy przedsiębiorcy transportowi postulują przywrócenie obowiązku posiadania zezwoleń na międzynarodowy transport drogowy rzeczy i zwolnienie z rejestracji w systemie elektronicznej kolejki polskich pojazdów ciężarowych, wracających z Ukrainy bez ładunku. Obowiązkową rejestrację w tzw. e-kolejce wprowadził ukraiński rząd.

Szef resortu infrastruktury zapowiedział nasilenie kontroli na drogach dojazdowych do przejść granicznych z Ukrainą.

Kontrole, które przeprowadzają inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego są bardzo szczegółowe i było ich dużo, ale na prośbę polskich przewoźników te kontrole będą nasilone. Inspektorzy sprawdzają, czy kierowcy mają wymagane dokumenty, czy pojazdy są sprawne technicznie, czy przestrzegane są m.in. normy czasu pracy, co jest przewożone, w jakich warunkach i czy przewozy są realizowane zgodnie z przepisami – Minister Infrastruktury Alvin Gajadhur.

Od początku roku inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili blisko 181 tys. kontroli. Niemal połowa z nich, ponad 84 tys., to kontrole podmiotów zagranicznych, w tym również pochodzących zza wschodniej granicy.

Wbrew twierdzeniom pojawiającym się w mediach, nasilone kontrole obejmują również przewoźników ukraińskich. Każdego roku inspektorzy ITD kontrolują kilkanaście tysięcy pojazdów ciężarowych z Ukrainy. Przez ostatnich 11 miesięcy inspektorzy z Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego przeprowadzili blisko 15 tys. kontroli pojazdów należących do przewoźników z Ukrainy, co stanowi ponad 8% wszystkich przeprowadzonych kontroli i ponad 17 proc. wśród skontrolowanych podmiotów zagranicznych – Minister Infrastruktury Alvin Gajadhur.

W wyniku tych kontroli stwierdzono 9409 nieprawidłowości. Inspektorzy wydali 1020 decyzji oraz nałożyli 5564 mandaty na podstawie ustawy o transporcie drogowym i 944 mandaty na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego, wzmożone kontrole na drogach będą prowadzić funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej oraz Policji.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie wspierać Inspekcję Transportu Drogowego i Policję w kontrolach prowadzonych przede wszystkim na drogach dojazdowych do przejść granicznych, czy w miejscach postoju. Funkcjonariusze KAS w szczególności będą sprawdzać to, czy deklarowany towar jest rzeczywiście przewożony – Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki podkreślił, iż Straż Graniczna i Policja poza rutynowymi działaniami kontrolnymi, koncentrują się głównie na zachowaniu porządku publicznego na przejściach granicznych, w ich okolicach i na drogach dojazdowych.

Postanowiliśmy skierować dodatkowe siły i środki, żeby wspomóc służby w województwach lubelskim i podkarpackim. Będziemy też wspierać Inspekcję Transportu Drogowego i Krajową Administrację Skarbową w tym, aby wyeliminować w jak największym stopniu wszelkie nieprawidłowości, które pojawiają się w transporcie towarów do Polski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki.

Inspekcja Transportu Drogowego wspólnie z innymi służbami kontroluje też szereg aspektów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw transportowych. Sprawdzane są m.in. firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Kontrole dotyczą różnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstw, m.in. stosowanie się przedsiębiorców do przepisów transportowych, spełnienie warunków niezbędnych do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego, czy też legalność zatrudnienia pracowników i posiadanie bazy eksploatacyjnej.

narodowcy.net/Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Читать всю статью