12 stycznia br. w Krakowie uroczystą Mszą Świętą na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczęto obchody Millenium Królestwa Polskiego, które przypada w tym roku w rocznicę 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Kolejne uroczystości będą miały miejsce w marcu w Gnieżnie, w maju w Warszawie, w lipcu w Wilnie, we wrześniu w Watykanie oraz w listopadzie we Wrocławiu.
Po ośmiu latach przygotowań nastąpił ten moment, środowisko polskich monarchistów reprezentowane przez Fundację Korony Polskiej I Konfederację Spiską zainaugurowało obchody Millennium Królestwa Polskiego. Miało to miejsce 12 stycznia 2025 roku w Krakowie. W Katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. za świętej pamięci króla Bolesława Chrobrego oraz wszystkich władców Polski. Uroczystej liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Prof. Jan Kopiec. W swoim wystąpieniu Ekscelencja nawiązał do dawnej historii Polski, historii początków polskiej państwowości, jak i idei królewskiej, sięgając daleko aż do czasów biblijnych Starego Testamentu.
„Koronacja królewska Chrobrego zasługuje na uwagę, a dla nas, trwających na wskazanych przez Chrobrego drogach, po tysiącletnich dziejach, nie zawsze pełnych chwały i zwycięstw – to okazja do spojrzenia na minione wieki, w których zmienialiśmy oblicze ojczystej ziemi. Ideowo ta koniunkcja powiązana jest również z myślą szerszą, sięgającą Starego Przymierza, która brzmi: król jest legalnym, bezpośrednim następcą królów dawnego ludu wybranego, jako monarcha rządzący teraz państwem nowego Izraela, państwem ludu chrześcijańskiego i iż jest namiestnikiem Boga w państwie, związanym w sposób mistyczny z Bogiem-Człowiekiem, Królem królów.”
W homilii Księdza Biskupa mieliśmy również nawiązanie do współczesności:
„Niech zawarty w rytuale koronacji królewskiej patos, wzmacnia i nas dzisiaj do wzbudzenia głębokiego szacunku dla poprzednich pokoleń, które traktowały zobowiązanie monarchy bardzo serio. I chociaż ludzkie siły są ułomne, i nie każdy z dawnych królów zdołał udźwignąć nałożone na niego zobowiązania, to jednak układ społeczny trwał i ustawicznie mobilizował, by szczerze wszyscy: monarcha i jego poddani – podchodzili z nadzieją, iż możliwe jest życie w niezależności od innych, w pokoju i ciągłym rozwoju. O to módlmy się we wspomnienie tych podniosłych wydarzeń także wśród dzisiejszego narodu na polskiej ziemi.”
Napięty program inauguracji nie pozwolił na dłuższy pobyt na Wawelu wśród tak wielu pamiątek dawnej świetności Królestwa Polskiego i jego władców. Z Katedry uczestnicy tego doniosłego wydarzenia przeszli do nie mniej wspaniałego historycznego obiektu jakim jest Aula Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzący tę część uroczystości powitał gości reprezentujących polski i europejski parlament, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, rezydujących w Krakowie, gości z zagranicy (Czechy, Anglia, Niemcy, Rumunia), przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych oraz uczestników wydarzenia przybyłych z całego kraju. W Auli na tę okoliczność zostały wystawione, odtworzone polskie insygnia koronacyjne, tak zwana Korona Chrobrego, które zostały ustawione na tle dużych rozmiarów obrazu olejnego wykonanego specjalnie na obchody milenijne. Korona Chrobrego służyła do koronacji większości polskich monarchów, począwszy od Władysława Łokietka. Koronacja Władysława Łokietka była piątą w dziejach Królestwa, ale niestety wszystkie poprzednie korony zaginęły, więc na tę okoliczność musiała być wykonana nowa. Ostatnim władcą, który się nią koronował był król Stanisław August Poniatowski. Po upadku powstania kościuszkowskiego i ona podzieliła los poprzedniczek, została skradziona ze skarbca na Wawelu przez Prusaków i wywieziona. Insygnia zostały zrekonstruowane i w tej chwili są strzeżone i przechowywane przez Rycerski Zakon Korony Polskiej.
Okolicznościowe wystąpienia gości oraz dwa referaty wiodące, JE ks. bp prof. Jana Kopca oraz Prezesa Fundacji Korony Polskiej wypełniły program uroczystości w Auli Collegium Maius. Dla upamiętnienia udziału w tych uroczystościach uczestnicy mieli możliwość umieścić swoje wpisy w „Księdze Millennium Królestwa Polskiego”.
Obiad w restauracji Hawełka zakończył inaugurację obchodów milenijnych. Kolejne znaczne wydarzenia organizowanych przez Fundację Korony Polskiej uroczystości będą miały miejsce co dwa miesiące. Prócz tych głównych wydarzeń krajowych odbędzie się wiele innych, bardziej regionalnych w różnych częściach kraju.
Jan Skowera
PROGRAM OBCHODÓW MILLENIUM KRÓLESTWA POLSKIEGO [PDF]
fot. Zamek zimą / Wojtek Kaczówka [FB]