Huta Stalowa Wola dostarczy 1400 BWP Borsuk dla Wojska Polskiego

narodowcy.net 1 год назад

We wtorek, 28 lutego w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola S.A. na dostawę 1400 Bojowych Wozów Piechoty Borsuk. Poprzednie informacje głosiły o dostawie 1000 maszyn.

BWP Borsuk zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów, w tej chwili kilka sztuk jest testowanych przez wojsko. Borsuki mają zastąpić pochodzące z czasów Układu Warszawskiego BWP-1. Wozy bojowe Borsuk, są przystosowane do pływania, poruszają się na gąsienicach, są uzbrojone w zdalnie sterowaną wieżę z 30 milimetrową armatą. Załogę stanowi 3 wojskowych, pojazd może przetransportować na rejon pola walki 6 żołnierzy. Może również wspierać pododdziały piechoty.

W siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. wicepremier @mblaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm @PGZ_pl i Huta Stalowa Wola S.A. na dostawę 1400 bojowych wozów piechoty #BORSUK.
-
https://t.co/SvMp81jZvG
https://t.co/TCNjO1urDJ pic.twitter.com/icdVTtT5xf

— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) February 28, 2023

Dzisiaj Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. zatwierdził umowę ramową pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola S.A. na dostawę 1400 wozów bojowych. O nowej transakcji pisaliśmy już zeszłym tygodniu, jednakże mowa była o 1000 maszyn. Wicepremier poinformował także o zatwierdzeniu przez Radę Modernizacji Technicznej nowego projektu, który również zostanie powierzony Hucie Stalowa Wola.

Projekt przygotowania, potem produkcji bojowego wozu piechoty cięższego niż BORSUK. To będzie bojowy wóz piechoty, który będzie się składał z dwóch podstawowych elementów, a więc z podwozia KRABA, które jest produkowany tu, w HSW na licencji koreańskiej oraz z wieży, ze zdalnie sterowanego systemu wieżowego 30, który trafi do BORSUKA, ale trafi także do tej wersji cięższej BORSUKA. Ta cięższa wersja BORSUKA będzie podstawowym wyposażeniem dla 18 Dywizji Zmechanizowanej, a więc będzie współpracować z ABRAMSAMI, które w już w tym roku znajdą się na wyposażeniu właśnie 1 Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

BWP #BORSUK będzie bardzo skuteczne współdziałał z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m. in. 16 Dywizji Zmechanizowanej. BORSUK charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych. pic.twitter.com/TfZV0iWDx5

— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) February 28, 2023

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę

Przypomnijmy, na początku lutego podczas konferencji prasowej na konferencji prasowej w 18 Dywizji Zmechanizowanej Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, iż dzięki uszczelnieniu systemu finansowego oraz jej naprawa pozwoliła sfinansować wydatki na zbrojenia od 2015 r. Zwrócono uwagę, iż w 2023 r. aż 4% polskiego PKB zostanie przeznaczone na wydatki obronne. Jest to kwota w wysokości 97,4 mld złotych. W 2015 r. było to jedynie 37 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. To wzrost o ponad 160 proc. Ponadto, jak podkreśla Morawiecki, od 2015 r. liczba polskich żołnierzy wzrosła z 95 tys. do ok 164 tys.

Od momentu ataku Rosji na niepodległą Ukrainę w 2022 r. rząd polski zitensyfikował działania mające na celu dozbrojenie i zwiększenie stanu liczebności wojska. Jeszcze w grudniu 2022 r. do portu w Gdyni przypłynął koreański statek, który przewiózł zakupiony jeszcze w lipcu czołgi K2 oraz armatohaubice K9. Polska zawarła umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. W Morągu 26 sierpnia Minister obrony Narodowej zatwierdził umowy wykonawcze na dostawy 180 czołgów K2 oraz 212 haubic K9 dla Wojska Polskiego. Czołgi ma dostarczyć firma Hyundai Rotem w latach 2022-2025, a haubice Hanwha Defense, w latach 2022-2026. To właśnie z tego zamówienia dzisiaj polska strona odebrała maszyny.

CZYTAJ TAKŻE: Militaryzacja narodu - zarys idei

Ponadto w październiku zakończyły się negocjacje w sprawie zakupy wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją mają być gotowe już w 2023 r. Docelowo polska armia otrzyma 300 wyrzutni oraz duży zapas amunicji.

We wtorek 27 grudnia 2022 Mariusz Błaszczak zawarł z ministrem obrony Francji Sébastiena Lecornu umowę na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Szef polskiego MON zaznaczył, iż strona polska będzie miała dostęp do zobrazowania satelitarnego już po podpisaniu umowy. Docelowo będą operowały w ramach konstelacji francuskiej. Nowe satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

W maju rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wniosek o powołanie można było wypełnić przy stoiskach promocyjno-informacyjnych. Jest to element wprowadzonej w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny. Ustawa proponuje mechanizmy finansowania i modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. w Wojskach Obrony Terytorialnej). W styczniu bieżącego roku rozpoczęto formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie operować głównie na terenie województwa podlaskiego oraz zapełniać lukę między już działającymi 16. Dywizją Zmechanizowaną i 18 Dywizją Zmechanizowaną. Ministerstwo Obrony Narodowej zaznacza, iż koncepcję powołania nowego związku taktycznego przygotował doświadczony dowódca generał Norbert Iwanowski. Będzie to jedna z dwóch nowych jednostek taktycznych, które mają wzmocnić potencjał obronny Wojska Polskiego.

narodowcy.net/obrona-narodowa

Читать всю статью