Na Litwie stacjonować będzie niemiecka brygada pancerna. Berlin – w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji – próbuje w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę NATO. To pierwszy raz od II wojny światowej, gdy RFN zdecydowała się rozmieścić na stałe swoje wojska za granicą. – Mamy jasną misję – przekonuje dowódca brygady gen. Christoph Huber.
Od wtorku na Litwie stacjonuje niemiecka, pięciotysięczna brygada pancerna. To pierwszy taki krok Berlina od zakończenia II wojny światowej. Do tej pory Niemcy nie zdecydowały się na stałe rozmieszczenie swoich wojsk za granicą. W ten sposób Berlin, w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą, próbuje w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę NATO – pisze portal Politico.
Niemieccy żołnierze stale na Litwie. „Chronimy terytorium NATO”
Jak przekazała niemiecka armia, na nowo utworzona 45. brygada pancerna oficjalnie rozpoczęła działalność podczas uroczystości w pobliżu Wilna. Utworzono tam tymczasową kwaterę główną oddziału, odsłonięto jego herb, a dowodzenie jednostką przejął gen. bryg. Christoph Huber.
ZOBACZ: Władimir Putin podpisał dekret. Największa mobilizacja od trzech lat
– Mamy jasną misję: zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom na wschodniej flance NATO. Robiąc to, chronimy również terytorium NATO i same Niemcy – powiedział Huber w wywiadzie dla agencji prasowej dpa.
Natomiast Politico przypomina, iż deklaracja długoterminowego rozmieszczenia sił padła ze strony Berlina już w 2023 roku.
Niemiecka brygada koło Wilna. Ma liczyć pięć tysięcy wojskowych
Zgodnie z zapowiedziami nowa brygada osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2027 roku i docelowo będzie stacjonować w nowym kompleksie wojskowym w Rudnikach, 30 km na południe od Wilna. Na razie niemieckie wojsko będzie korzystało z tymczasowych baz litewskich.
Obecnie na Litwie rozmieszczonych jest 150 niemieckich żołnierzy. Oczekuje się, iż do końca roku ich liczba osiągnie 500 – dodaje Politico. Docelowo nowa brygada ma liczyć pięć tysięcy osób.
Portal zaznacza, iż decyzja Niemiec jest kluczowa dla bezpieczeństwa Wilna, zwłaszcza ze względu na fakt, iż Litwa graniczy z obwodem królewieckim oraz Białorusią. Wojna w Ukrainie zmieniła region nadbałtycki, a obecność Berlina stała się symbolem długoterminowych zobowiązań NATO – podkreśla Politico.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!