Wybory prezydenckie 2025. Bez incydentów, ale rośnie liczba przypadków naruszenia ciszy wyborczej

- II tura wyborów prezydenckich rozpoczęła się "bez zakłóceń", podało Krajowe Biuro Wyborczej;
- Z danych policji wynika, że odnotowano z kolei 10 przestępstw i 232 przypadki naruszenia ciszy wyborczej;
- Uprawnionych do głosowania w II turze wyborów jest prawie 29 mln Polaków, głosowanie odbywa się do godz. 21.
W niedzielę od godz. 7 odbywa się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy, w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę.
Jak podała Komenda Główna Policji w niedzielę, że do godz. 14 odnotowano 10 przestępstw oraz 232 wykroczenia związane z naruszeniem ciszy wyborczej w II turze wyborów prezydenckich.
Wcześniej rzeczniczka KGP insp. Katarzyna Nowak przekazała, że od początku trwania ciszy wyborczej do godz. 6 rano w niedzielę odnotowano jedno przestępstwo i 148 wykroczeń związanych z jej naruszeniem. Z kolei do godz. 10 były to 3 przestępstwa i 173 wykroczenia.
Jednocześnie policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkim tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie. "Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów" - podkreślają funkcjonariusze.
Wybory prezydenckie 2025. Konfederacja PKW
Podczas niedzielnej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej jej przewodniczący Sylwester Marciniak zapewnił, że zdecydowana większość ewentualnych wykroczeń określonych w kodeksie wykroczeń dotyczy uszkodzenia lub bezprawnego usunięcia ogłoszenia czy banneru. Zaznaczył, że były też przypadki prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej.
Podkreślił, że wybory przebiegają "bardzo spokojnie". - Nie mamy w tym zakresie dużych zgłoszeń - dodał.
Wybory prezydenckie 2025. Najważniejsze informacje
W II turze tegorocznych wyborów prezydenckich rywalizuje ze sobą dwóch kandydatów: Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy) oraz Karol Nawrocki (kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej).
Uprawnionych do głosowania w II turze wyborów jest prawie 29 mln Polaków, głosowanie odbywa się w godz. 7.00-21.00. Dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich powołano ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych w kraju i 511 za granicą. Według danych MSZ, do głosowania za granicą między I i II turą wyborów zarejestrowało się dodatkowo ponad 200 tys. osób, co łącznie z pierwszym głosowaniem daje rekordowe ponad 700 tys. osób głosujących poza krajem.