W dokumencie podkreślono, że prezydent "ubolewa z powodu zgonu papieża Franciszka, Jorge Mario Bergoglio, który w roku 2013 stał się pierwszym Argentyńczykiem, jaki doszedł do urzędu głowy Kościoła katolickiego i prowadził go z oddaniem i miłością z Watykanu".
Milei o działaniach Franciszka na rzecz ochrony życia
"Republika Argentyńska – kraj o długiej tradycji katolickiej i ziemia papieża Franciszka, ubolewa głęboko z powodu odejścia Jego Świątobliwości i przesyła kondolencje rodzinie Bergoglio" – stwierdza nota urzędu prezydenckiego. Zapewniono, że prezydent narodu "towarzyszy w tej smutnej chwili tym wszystkim, którzy wyznają wiarę katolicką i którzy znaleźli w Najwyższym Kapłanie przywódcę duchowego". Zaznaczono również, że "prezydent Javier Milei podkreśla niestrudzoną walkę papiestwa Franciszka na rzecz ochrony życia od poczęcia, wspieranie dialogu międzyreligijnego oraz przybliżanie życia duchowego i pełnego cnót najmłodszym. Ponadto wysoko ceni jego wolę wprowadzania skromnego życia do Stolicy Świętej za pomocą gestów duszpasterskich".
Oświadczenie głowy państwa zakończyło się łacińskimi słowami "Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace" (Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie. A światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju).
Javier Gerardo Milei jako prezydent Argentyny złożył wizytę Franciszkowi w Watykanie 12 lutego 2024 roku. Jorge Mario Bergoglio po swym wyborze na papieża 13 marca 2013 nigdy już nie odwiedził swej ojczyzny.
Politycy w hołdzie Ojcu Świętemu
Do śmierci papieża Franciszka odnieśli się w swoim wpisach na portalu X czołowi politycy w kraju i za granicą.
"Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: 'Miserando atque eligendo' ('Spojrzał z miłosierdziem i wybrał'). Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata" – napisał prezydent Andrzej Duda.
"Razem z Żoną łączymy się w modlitwie z wiernymi całego Kościoła Katolickiego. Świeć, Panie, nad Jego duszą!" – dodała głowa państwa.
"Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" – napisał premier Donald Tusk.
"Dziś świat opłakuje śmierć papieża Franciszka. Inspirował miliony ludzi, nie tylko Kościół katolicki, swoją pokorą i czystą miłością do mniej szczęśliwych” – czytamy we wpisie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
"Moje myśli są ze wszystkimi, którzy odczuwają tę głęboką stratę. Niech znajdą ukojenie w myśli, że dziedzictwo papieża Franciszka będzie nadal prowadzić nas ku światu bardziej sprawiedliwemu, pokojowemu i współczującemu" – dodała szefowa KE.
Czytaj też:
Co było przyczyną śmierci papieża Franciszka? Są nieoficjalne informacjeCzytaj też:
Zełenski żegna Franciszka. Padły słowa o pokoju
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl