Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN
Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas się nic nie zmienia
Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas się nic nie zmienia
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas się nic nie zmieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Większość państw Unii Europejskiej spojrzała na wilka wilkiem. Jest zgoda na przeniesienie wilka z grupy gatunków ściśle chronionych do chronionych.

- Była to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, mianowicie na bardzo liczne przypadki ataków wilków na inwentarz, ale w ostatnim czasie również na zdarzenia także z ludźmi - wskazuje Miłosz Kościelniak-Marszał z Instytutu Analiz Środowiskowych.

To - według przyrodników - fake newsy, bo wilki z natury unikają ludzi. - To, co zrobiono w Komisji Europejskiej, jest raczej pod dyktando myśliwych i rolników, a nie merytoryczna dyskusja - komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

- To jest groźny precedens, bo to stawia pod znakiem zapytania dalszą ochronę dużych drapieżników w Europie - wskazuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL-u wzbudził kontrowersje
"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL-u wzbudził kontrowersjeMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Według ekspertów wiedza przegrała z polityką, z prołowieckim lobby. Na terenie całej Unii Europejskiej przestaną obowiązywać zakazy zabijania, niepokojenia wilków i niszczenia terytoriów ich bytu i rozrodu. Nie trzeba będzie rygorystycznie raportować zabicia każdej sztuki.

- Można będzie te trofea wieszać na ścianie i można będzie usuwać konkurenta w łowisku - mówi prof. Sabina Pierużek-Nowak, wiceprzewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

- Nie na terenie Polski - zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W polskim prawie obowiązuje ścisła ochrona wilka i to ma się nie zmienić.

Ponad 70 procent Polaków jest za ścisłą ochroną gatunku

W głosowaniu nad losem wilka Polska wstrzymała się od głosu, choć - jak wynika ze statystyk - ponad 70 procent Polaków jest za ścisłą ochroną tego gatunku.

- My nie będziemy komentować decyzji suwerennych innych państw, Polska wczoraj wyraźnie zaznaczyła swoje neutralne stanowisko w głosowaniu, podobnie zresztą jak Hiszpania czy Belgia - wskazuje Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody.

Nie pomogły apele do Polski, która sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, by do głosowania w tej sprawie nie dopuścić, przynajmniej do czasu rozpatrzenia skarg na proponowaną zmianę, złożonych przez naukowców i organizacje przyrodnicze do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrząs podczas posiedzenia komisji. Myśliwi będą musieli poczekać na zmiany w prawie

Nie pomogły naukowe dowody na to, że wilk, nazywany strażnikiem lasu, pomaga w gospodarce leśnej, bo reguluje populacje zwierząt kopytnych, eliminując słabe i chore. To prawda, że bywa też oportunistą. Gdy mu człowiek poda na tacy niezabezpieczone stado, na przykład owiec, chętnie skorzysta, choć można się przed tym uchronić.

- Na przykład my, jako Fundacja WFF Polska, rozdajemy grodzenia elektryczne rolnikom i rolniczkom - wskazuje Dariusz Gatkowski z fundacji.

Polski Związek Łowiecki odmówił nam komentarza w tej sprawie. Teraz wszystko w rękach TSUE i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który też bada zgodność decyzji o obniżeniu klasyfikacji ochrony wilka z prawem unijnym.

Autorka/Autor:

Źródło: FAKTY TVN

Źródło zdjęcia głównego: Youtube.com/NATGEOPL

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS