"Wierzę, że możemy zaakceptować oba rozwiązania" – powiedział prezydent w rozmowie z agencją Bloomberg News podczas wywiadu, którego udzielił Warszawie. Nie oznacza to rezygnacji ze starań o ochronę amerykańską poprzez rozmieszczenie broni nuklearnej USA w Polsce. Duda podkreślił, że w jego ocenie "te dwa pomysły nie są ze sobą sprzeczne ani się wzajemnie nie wykluczają".
Przypomnijmy, że po tym jak prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował wykorzystanie francuskiego potencjału nuklearnego do obrony europejskich sojuszników, premier Donald Tusk oświadczył, że Polska może ubiegać się o udział w programie współdzielenia broni jądrowej.
Andrzej Duda o francuskim parasolu nuklearnym
Według Bloomberga, zainteresowanie bronią jądrową wpisuje się w szerszy, ambitny program modernizacji sił zbrojnych, który Polska rozwija od czasu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej i złych relacji z Moskwą. Polska przeznacza 4,7 proc. PKB na obronność.
Na niespełna cztery miesiące przed końcem swojej kadencji Duda bronił swojej polityki, argumentując, że NATO musi odpowiedzieć na "agresywne zachowanie Rosji". Przypomniał, że w 2023 roku Władimir Putin ogłosił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. "Jak NATO ma na to zareagować? Moja odpowiedź jest prosta" – przypomina wypowiedź prezydenta Dudy Bloomberg. "Zapraszamy do rozszerzenia programu współdzielenia broni jądrowej również na Polskę" – zachęcał polityk.
Jednak agencja zwraca jednocześnie uwagę, że ewentualna współpraca z Francją może napotkać przeszkody, ponieważ francuska tarcza nuklearna funkcjonuje niezależnie od gwarancji bezpieczeństwa oferowanych przez NATO, których Polska jest beneficjentem. Dodatkowo, jako sygnatariusz Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, Warszawa zobowiązała się do niepozyskiwania broni atomowej.
Obecnie Paryż i Warszawa finalizują dwustronny traktat, który ma objąć kwestie obronności, współpracy w zakresie energii jądrowej oraz badań naukowych – poinformował prezydent Macron w poście opublikowanym na platformie X po rozmowie telefonicznej z premierem Tuskiem.
Czytaj też:
Sensacyjna deklaracja USA. "Jesteśmy gotowi zrezygnować"Czytaj też:
Partnerstwo gospodarcze. USA i Ukraina podpisały list intencyjny
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl