Karol Nawrocki. Były pięściarz i historyk kandydatem w wyborach. Kim jest?

Dlatego o tym piszemy? 18 maja odbędą się wybory prezydenckie (ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca). Jak dotąd Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała rekordowo dużo komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, bo aż 30. Może być ich więcej, bo zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu kolejnych mija 24 marca. Do 4 kwietnia konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem. 18 marca Karol Nawrocki, popierany przez PiS kandydat na prezydenta Polski, poinformował o zebraniu ponad 1,3 miliona podpisów.
Kim jest Karol Nawrocki? Karol Tadeusz Nawrocki urodził się 3 marca 1986 roku w Gdańsku. Ukończył studia w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W swoim życiorysie ma wątek sportowy. W 2004 r. zajął pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze do 91 kg. Był też zawodnikiem i kapitanem drużyny piłkarskiej Ex Siedlce Gdańsk. Zdobył odznaczenia państwowe takie jak Brązowy Krzyż Zasługi i Srebrny Krzyż Zasługi.
Od 2017 był do 2021 r. był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od 2021 r. jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej, w latach 2009-2017, pracował już w IPN.
Jest autorem kilku książek historycznych, między innymi "Zarys historii NSZZ Solidarność regionu elbląskiego (1980–1989)". Wśród nich także wydana w 2018 r. publikacja o historii trójmiejskiego gangstera Nikodema Skotarczyka ps. Nikoś pt. "Spowiedź Nikosia zza grobu", którą napisał pod pseudonimem Tadeusz Batyr. To, że Nawrocki faktycznie jest jej autorem, ujawniły media w marcu tego roku, wcześniej kandydat na prezydenta ukrywał ten fakt.
W lutym 2024. znalazł się na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSZ w sprawie usuwania pomników upamiętniających obecność Armii Czerwonej w Polsce w latach 1944-1989.
Karol Nawrocki i polityka. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku został ogłoszony "kandydatem obywatelskim" na urząd prezydenta RP popieranym przez PiS w tegorocznych wyborach. Podczas marcowej konwencji prezes PiS powiedział: "Nawet ci, także stronie Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli za Karolem Nawrockim, ale nie wiedzieli do końca, czy to jest nasz partyjny kandydat, czy my go także popieramy jako kandydata obywatelskiego, już dzisiaj wiedzą, że to nasz kandydat".
W latach 2011-2017 był przewodniczącym Rady Dzielnicy Siedlce w Gdańsku.
Karol Nawrocki - poglądy. Podczas konwencji w marcu przedstawił swój program wyborczy, w którym między innymi jest gwarancja o niepodnoszeniu podatków, powołanie Funduszu Technologii Przełomowych, przywrócenie prac domowych w szkołach. Wcześniej wielokrotnie unikał pytań dziennikarzy na temat swoich poglądów.
Zadeklarował, że nie podpisałby ustawy o powrocie do tzw. kompromisu aborcyjnego i jest przeciw związkom partnerskim. Określił się jako przeciwnik obowiązku szczepienia dzieci i dorosłych. Krytykuje rządy obecnej koalicji.
Wybory prezydenckie 2025. Najważniejsze informacje
Polacy wybierają Prezydenta PR w wyborach bezpośrednich, na 5-letnią kadencję. Tegoroczne głosowanie odbędzie się 18 maja, a na urząd zostanie powołany kandydat lub kandydatka, pod warunkiem uzyskania ponad 50 procent głosów. Jeśli w pierwszej turze wyborów nikt nie nie zgromadzi takiego poparcia Polaków, dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca, zostanie przeprowadzona druga tura, w której weźmie udział już tylko dwóch kandydatów z najwyższymi wynikami. Podczas głosowania lokale będą otwarte w godzinach 7-21.