Leasing śmigłowców AH-64D Apache dla Polski
W ramach zawartych w czwartek w bazie lotniczej pod Inowrocławiem (woj. kujawsko-pomorskie) umów, Stany Zjednoczone przekażą Wojsku Polskiemu do użytkowania 8 śmigłowców Ah-64D Apache. Będą to podstawowe śmigłowce szturmowe przeznaczone do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych. Te śmigłowce dotrą do Polski przed zamówionymi w ub.r roku 96 sztukami Apache'y w najnowszej wersji AH-64E, i pozwolą m.in. na uprzednie rozpoczęcie szkoleń załóg i obsługi technicznej.
Leasing śmigłowców ma stanowić tzw. rozwiązanie pomostowe - czyli zapobieżenie sytuacji, w której stary sprzęt zostanie wycofany z użycia, a zamówiony nowy nie zostanie jeszcze wdrożony; dostawy zamówionych dla polskiej armii "docelowych" 96 Apache'y mają bowiem rozpocząć się dopiero w 2028 roku.
Terminy dostaw i koszt umowy leasingowej
Podczas uroczystości podpisania umów Kosiniak-Kamysz powiedział, że wyleasingowane śmigłowce mają dotrzeć do Polski w czerwcu tego roku "w wersji optymistycznej", najpóźniej zaś do września. Dodał, że wartość umowy na leasing to ok. 300 mln dolarów.
Zaufanie USA w kontekście umowy leasingowej
Szef MON podkreślił, że tego typu umowa to wyraz zaufania ze strony USA, które nie sprzedają swojego zaawansowanego sprzętu wojskowej jakiemukolwiek krajowi, który skłonny jest zapłacić.
Współpraca polsko-amerykańska w przemyśle zbrojeniowym
Szef MON Kosiniak-Kamysz zwrócił też w kontekście współpracy polsko-amerykańskiej na trwające na forum UE dyskusje nt. dużego wsparcia rozwoju zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Polityk przedstawił pomysł tworzenia wspólnych, polsko-amerykańskich spółek joint venture, które - w sytuacji, w której europejskie wsparcie byłoby zarezerwowane tylko dla europejskich podmiotów - mogłyby z tego wsparcia skorzystać. Jak dodał, rozmawiał o tym z amerykańskim sekretarzem obrony Pete'm Hegsethem, który odwiedził Polskę 2 tygodnie temu.
Źródło: PAP mml/ rau/