PiS stracił pozycję lidera. Najnowszy sondaż

Kto wygrałby wybory? Najnowszy sondaż
Według opublikowanego w niedzielę sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, w najbliższych wyborach parlamentarnych, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 32 proc. badanych. To oznacza wzrost o 2,8 punktu procentowego, względem ostatniego badania przeprowadzonego pomiędzy 10 a 12 stycznia. Lider poprzedniego badania, czyli Prawo i Sprawiedliwość tym razem zebrało 30,3 proc. poparcia, tracąc 2,1 punktu procentowego względem poprzedniego badania.
Na trzecim miejscu pod względem poparcia, znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,8 proc. głosów (spadek - 0,7).
Ile partii w Sejmie?
Z badania dla WP wynika, że na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga, która uzyskała wynik 8,4 proc. poparcia, co wskazuje na spadek poparcia o 0,6 p. proc. Piąte miejsce zajęła Lewica z wynikiem. Ostatnie miejsce w sondażu zajęła partia Razem, na którą głos oddało 0,5 proc. ankietowanych, co oznacza spadek poparcia dla tego ugrupowania o 1,6 p. proc. Wynik Razem oczywiście nie daje szans na wejście do Sejmu.
Przy założeniu, że wyniki sondażu przełożyłyby się bezpośrednio na wybory parlamentarne, a mandaty byłyby przydzielane metodą D’Hondta, KO przypadałoby 175 mandatów, PiS uzyskałby 165 mandatów, Konfederacja zdobyłaby ich 58, Trzecia Droga 31, a Lewica 30 - poinformowała WP, na podstawie wyliczeń wykonanych na bazie kalkulatora prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, że obecna koalicja rządowa nadal miałaby większość.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-26 stycznia 2025 roku metodą CATI i CAWI na próbie 1000 osób. Błąd oszacowania to około 3 proc. - margines błędu statystycznego wynosi 3 punkty procentowe, co oznacza, że rzeczywiste poparcie dla danej partii lub opinii może różnić się o maksymalnie ok. 3 pkt proc. od wyniku podanego w sondażu. Próg ufności to 0,95 - oznacza, że z 95 proc. pewnością wyniki sondażu mieszczą się w podanym przedziale błędu. Gdyby sondaż powtarzano wielokrotnie w tych samych warunkach, w 95 przypadkach na 100 wyniki mieściłyby się w granicach.
Posłuchaj: